Euróválság: az alacsony bérszínvonal a hibás

Az euróválság nem csupán a görögök eladósodása miatt alakult ki. Épp annyira hibásak a németek is, mivel nagyon alacsony náluk a bérszínvonal – derül ki egy kutatás eredményeiből.

A Deutsche Welle beszámolója szerint az euró bevezetése óta nincs még egy olyan tagország, ahol oly csekély mértékben növekedtek volna a munkabérek, mint Németországban. A legtöbb euróországban évi három százalék körül mozog az átlag, van, ahol négy fölé is felkúszott az érték, Németországban viszont mindössze átlagosan évi 1,7 százalék között volt 2000 és 2010 között. Ez veszélyes mértékben felborította az egyensúlyt – állítják a Hans Böckler Alapítvány kunkjunktúrakutatói. 

Hogy miért nem emelkedtek nagyobb mértékben a fizetések Németországban? Gustav Horn kutató a szakszervezetek lanyhaságát okolja. Ezek ugyanis megelégedtek azzal, hogy minden energiájukat a tömeges munkanélküliség csökkentésére irányítsák (a munkanélküliség megoldására tett intézkedésekről már korábban is írtunk). Ezért beleegyeztek abba, hogy a jövedelmek csupán a gyárak termelékenységével egyenes arányban növekedjenek.

A termelési ágazatoknál tapasztaltaknál is jobban elmaradt a fizetések növekedése a szolgáltató szektorban. „A szolgáltatóipart tekintve más magas jövedelmű országokhoz képest abszolút alacsony jövedelmű országban számítunk.” – mondja Horn.

A kialakult helyzet következtében, bár az ipar számára költséget takarít meg, a munkavállalók vásárlóereje csökken, emiatt nő az export, az import azonban nem növekszik ennek arányában. A német márka idején korrigálhatták volna az egyenetlenséget a pénznem felértékelésével, az euró övezetben ezt azonban már nem tehetik meg.

Mivel a dolgozók 40 százaléka nem számíthat a szakszervezetek támogatására, a szakértő a politikusok kezében látja a megoldást. A minimálbér felemelését és egyéb politikai intézkedéseket vár annak érdekében, hogy gyógyírt találjanak a szegény német munkavállalók bajára. Szorítunk nekik.

Hajnal Anett

Friss hírek