Vizitdíj: nincs ingyen egészség

Nemzetközi fórumokon is tiltakoznak a romániai betegjogvédő szervezetek, mert január elsejétől gyakorlatilag megszűnik az ingyenes ellátás az egészségügyben: azoknak is fizetniük kell az ellátásért, akik rendelkeznek betegbiztosítással.

Nemzetközi fórumokhoz fordulnak a romániai betegjogvédő szervezetek, ha a kormány nem módosítja az egészségügyi hozzájárulásról szóló, január elsejétől életbe lépő törvényt, amely a napokban jelent meg a Hivatalos Közlönyben.

A jogszabály szerint a betegnek akkor is fizetnie kell az állami egészségügyi szolgáltatásokért, ha van biztosítása. Cezar Irimia a Romániai Krónikus Betegek Egyesületének elnöke tegnap azt nyilatkozta, hogy országos tiltakozó akciók meghirdetésétől sem riadnak vissza, mert szerintük az új rendszer kiszolgáltatja a rászorulókat.

Jövedelemtől függ az összeg

A bukaresti parlament a páciens anyagi helyzetétől tette függővé a hozzájárulás mértékét. Eszerint a betegnek minden esetben a keretszerződésekben rögzített tarifa 50 százalékát kell lepengetnie hozzájárulásként (ha például a szakorvosi ellátás díja 10 lej, akkor öt lejt fizet), ám az egy naptári évben befizetett pénz összege nem haladhatja meg éves jövedelmének egy tizenkettedét. Ha a páciens túllépte ezt a küszöbértéket, az év végéig már nem köteles egészségügyi hozzájárulást fizetni. A költséges kórházi kezelés esetében fizetendő összegek megugranak, ezért ezek esetében a hozzájárulást a magánbiztosítók is állhatják.

A hozzájárulástól mentesülnek a kiskorúak, a tanulmányaikat végző 18-26 év közötti fiatalok (ha nincs jövedelmük), a 740 lejnél kisebb nyugdíjú nyugdíjasok és az országos egészségügyi programok révén kezelt személyek (rákbetegek, cukorbetegek).

Elégedetlenek a szolgáltatásokkal

A romániaiaknak mindössze hat százaléka elégedett a hazai egészségügyi szolgáltatásokkal – derült ki egy nemzetközi felmérés tegnap közzétett eredményeiből. A megkérdezettek 58 százaléka úgy véli, a szolgáltatások alacsony színvonaláról az egészségügyi intézmények vezetői tehetnek, 42 százalék szerint a gondokat a pénzhiány okozza.

A felmérést 28 országban végezték el. A romániaihoz hasonlóan alacsony elégedettségi szintet csak Egyiptomban (hét százalék) és Kolumbiában (nyolc százalék) mértek.

Kitekintő / Új Magyar Szó

Friss hírek