A statisztikák szerint az elmúlt évben 1000 biztosított közül 8,5 fő kapott kórházi kezelést lelki betegsége miatt, míg 20 évvel ezelőtt 1000 ember közül csak 3,7 szorult ilyen ellátásra.
Depresszió, burnout szindróma (lelki kiégés), pánikbetegség – egy új felmérés szerint egyre több ember szorul pszichés problémák miatt kórházi kezelésre Németországban. Sokan közülük életük során többször is.
A Deutsche Welle számol be a legnagyobb német egészségbiztosító 2011-es vizsgálatáról, amely a pszichés betegségeket helyezte a középpontba. Több, mint 2000 olyan biztosítottat kérdeztek meg, akiket kórházban kezeltek betegségük miatt.
A statisztikák szerint az elmúlt évben 1000 biztosított közül 8,5 fő kapott kórházi kezelést lelki betegsége miatt, míg 20 évvel ezelőtt 1000 ember közül csak 3,7 szorult ilyen ellátásra. Az intézményben töltött idő ugyanakkor lecsökkent: 45 napról 31 napra.
A klinikai kezelések sikere nem egyértelmű. Egy évvel a kórházból való elbocsátásuk után a betegek több, mint a fele igényel ambuláns pszichoterápiát, és sokan közülük újból intézményes kezelésre is szorulnak. „A kezelések sokszor nem érik el legfontosabb céljukat: a tünetek csökkentését és a visszaesés megelőzését”- vonja le a következtetést Eva-Maria Bitzer, a Hannoveri Egészségügyi Kutatóintézet munkatársa.
A most közzétett vizsgálat nem tért ki arra, mi az oka annak, hogy az elmúlt években ennyire megnövekedett a pszichés betegek száma a kórházakban. Szakértők szerint nagy szerepet játszik a munkahelyi stressz, de nem elhanyagolható tényező az sem, hogy a megnövekedett számű kutatás ráirányította a figyelmet ezekre a kórképekre, és a háziorvosok többször diagnosztizálnak pszichés betegséget olyan esetekben, amelyeknél néhány évtizeddel korábban esetleg nem tették volna.
Hajnal Anett