A Visegrádi Négyek megalakulásuk huszadik évfordulóját ünneplik február 15-én. A kerek évforduló alkalmából Pozsonyban a szlovák külügyminisztérium egy kibővített miniszterelnöki csúcstalálkozót szervez, ahova a négy ország miniszterelnökei mellett meghívták a német és osztrák kancellárt, illetve az ukrán kormányfőt is. Az évfordulót megünnepli a Közép-európai Egyetem is egy konferencia kerétében, ahol beszédet tart a három budapesti nagykövet, két volt külügyminiszer és az EU moldáviai különleges megbízottja is. A visegrádi csoport együttműködéséről szóló megállapodást 1991. február 15-én írta alá Magyarország, Csehszlovákia és Lengyelország, hogy közös erőfeszítésekkel hatékonyabban tudják képviselni érdekeiket.
A Visegrádi Négyek megalakulásuk huszadik évfordulóját február 15-én egy kibővített miniszterelnöki csúcstalálkozón fogják megünnepelni Pozsonyban. Mivel tavaly július elsejétől idén június 30-ig Szlovákia tölti be a visegrádi csoport elnöki tisztségét, a csúcstalálkozót Iveta Radičová szlovák miniszterelnök kezdeményezte, és Petr Nečas cseh, Orbán Viktor magyar és Donald Tusk lengyel miniszterelnök mellett meghívta Angela Merkel német és Werner Faymann osztrák kancellárt, illetve Mikola Azarov ukrán kormányfőt is. A húszéves évforduló alkalmából Szlovákia egymillió darab új kéteurós érmét is kibocsátott.
A találkozó első részében a négy visegrádi ország miniszterelnökei megvitatják az európai politika aktuális problémáit és nyilatkozatot fogadnak el, amelyben megemlékeznek a közös együttműködés elmúlt húsz évéről és meghatározzák az országok előtt álló kihívásokat és feladatokat. A csúcstalálkozó második részében a négy visegrádi miniszterelnök és a hozzájuk csatlakozó német és osztrák kancellár, illetve ukrán kormányfő megvitatják az energiabiztonság témáját, a szomszédságpolitikát és a regionális együttműködésben szerzett tapasztalatokat.
A visegrádi együttműködés évfordulóját megünnepli a Közép-európai Egyetem is, ahol február 15-én 16 órától kerül sor egy angol nyelvű konferenciára. A megnyitó beszédet Jeszenszky Géza, volt külügyminiszter és volt washingtoni magyar nagykövet fogja tartani, de Mizsei Kálmán, az EU moldáviai különleges megbízottja, Helena Bambasová cseh, Peter Weiss szlovák és Roman Kowalski lengyel budapesti nagykövet és Balázs Péter volt külügyminiszter is beszédet tart. Az esemény célja felfrissíteni az országok közötti gyümölcsöző kapcsolatokat, elemezni az együttműködés mérföldköveit és megvitatni a közös jövőt.
A Visegrádi Csoport együttműködéséről szóló megállapodást 1991. február 15-én írta alá Václav Havel, a Csehszlovák Köztársaság elnöke, Lech Wałęsa, a Lengyel Köztársaság elnöke és Antall József magyar miniszterelnök. A megállapodást Visegrádban írták alá megemlékezvén a három közép-európai király találkozójára 1335-ben a visegrádi várban. Csehország és Szlovákia önállósulása után a visegrádi hármasból visegrádi négyek lett.
A visegrádi csoport megalakulását a következő célok motiválták:
- Megszüntetni a kommunizmus maradványait Közép-Európában;
- Leküzdeni a történelmi ellenségeskedést a közép-európai országok között;
- Az a meggyőződés, hogy közös erőfeszítésekkel hatékonyabban tudják képviselni érdekeiket és könnyebben tudják elérni a kitűzött célokat, vagyis a sikeres társadalmi átalakulást és az európai integrációs folyamathoz való csatlakozást;
- Hasonló vélemények az akkor uralkodó politikai elitről.
Miután 2004-ben a négy ország csatlakozott az Európai Unióhoz, kijelentették, tovább folytatták együttműködésüket és igyekeznek egy hangon beszélni az EU-n és NATO-n belül. Ennek az együttműködésnek az alapját többszintű kapcsolatok képezik – politikai és diplomatikai csúcstalálkozók, de civil szervezetek, kutató központok és kulturális intézmények közötti regionális tevékenységek is.
Molnár Antónia