Elemzők: a Deutsche Bank állami tőkeinjekciója politikailag kinyírná Merkelt

Londoni pénzügyi elemzők szerint több okból is valószínűtlen, hogy a Deutsche Bank – a legnagyobb német pénzintézet – lenne „a következő Lehman Brothers”, annak ellenére sem, hogy az utóbbi napokban megjelent értesülések miatt alaposan megingott a bank iránti befektetői bizalom.

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics közgazdászai csütörtöki tanulmányukban felidézték, hogy a Deutsche Bank részvénye 30 évi mélypont közelébe zuhant az elmúlt hetekben, miután a bank zsugorodó eredménye és a származtatott termékek piacain meglévő kitettségei keltette korábbi befektetői aggályokat még az a 14 milliárd dolláros büntetés is elmélyítette, amelyet az amerikai igazságügyi minisztérium rótt ki a német pénzintézetre rossz fedezetű jelzálogbefektetési termékek amerikai forgalmazása címén.

A Capital Economics londoni elemzőinek számításai szerint a bírság a Deutsche Bank jelenlegi piaci tőkeértékének hozzávetőleg a 80 százalékával ér fel, és több mint a kétszerese a bank által a jogi eljárás költségeire képzett tartaléknak.

A ház szerint a büntetés összegét valószínűleg le lehet majd alkudni, de vannak olyan becslések a piacon, hogy 6 milliárd dollár feletti bírság esetén a Deutsche Bank mindenképpen tőkeemelésre vagy külső pénzügyi segítségre szorulna.

Az ügynek lehetnek potenciálisan aggasztó kihatásai a német reálgazdaságra is. A Deutsche Bank részvényeinek 56 százaléka német kézben van, és a német háztartásokat különösképpen érintheti e részvények értékének zuhanása. Megvan a kockázata a más bankokra háruló átgyűrűző hatásoknak is, ami a hitelpiaci kondíciók feszesebbé válását és a hitelkiáramlás visszaesését okozhatja, ez pedig elsősorban a hitelekre szoruló német kis- és középvállalati szektort érintené súlyosan – áll a Capital Economics csütörtöki elemzésében.

A ház szerint ráadásul a Deutsche Bank a globális bankrendszer szintjén is az egyik legfontosabb pénzintézet, és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is megállapította még júniusban összeállított pénzügyi stabilitási jelentésében, hogy a globális rendszerszintű kockázathoz a Deutsche Bank nettó hozzájárulása volt a legnagyobb mértékű.

Nem meglepő ezek után, hogy a jelenlegi helyzetet többen a Lehman Brothers amerikai óriásbank összeomlása utáni, vagy annál is súlyosabb válság előjeleként értékelték.

A Capital Economics londoni elemzői szerint azonban vannak biztató tényezők is:

  • A globális pénzügyi rendszer tőkeellátottsága ma sokkal jobb, mint 2008-ban, a Lehman összeomlása után elhatalmasodott pénzügyi válság idején volt
  • A Lehmanhoz mérve jelentős mennyiségű likvid eszköze van a Deutsche Banknak, és ezek az eszközök jobb eloszlásúak is szektorszinten és földrajzilag egyaránt
  • Ha megvalósul a legrosszabb forgatókönyv, abban az esetben valószínű, hogy a német kormány pénzügyi segítséget nyújtana a Deutsche Banknak – azzal az érvvel megkerülve az EU-tilalmat, hogy „kivételes körülmények” álltak elő -, és a német költségvetés könnyedén elviselné ezt a tőkeinjekciót
  • A német kormány emellett ösztönözheti a Deutsche Bank és a részben állami kézben lévő Commerzbank egyesülését is

A ház szerint azonban a legutóbbi fejlemények egyértelműen növelik az euróövezeti bankrendszert terhelő bizonytalanságokat, és arra vallanak, hogy a német és az euróövezeti hitelkihelyezés jelenlegi gyorsulása esetleg nem lesz tartós.

Ráadásul ha a német kormány pénzügyi segítséget nyújt a Deutsche Banknak, azzal gúnyt űzne az Európai Unió azon korábbi fogadkozásaiból, hogy az adófizetőkre többé nem lehet áthárítani a bankok hibáinak következményeit, és ezzel az euróövezet banki és költségvetési uniójának megteremtése a még távolabbi jövőbe veszne – vélekedtek csütörtöki elemzésükben a Capital Economics londoni közgazdászai.

Az Eurasia Groupnak ellentétes véleménye van

Az Eurasia Group nevű globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport Londonban működő európai kutatási részlegének szakértői ugyancsak csütörtökön összeállított tanulmányukban azonban rendkívül valószínűtlennek nevezték, hogy a német kormány tőkejuttatásban részesítené a Deutsche Bankot. A ház szerint ugyanis egy ilyen lépés a jövő évi kritikus jelentőségű németországi választások előtt „politikailag kinyírná” Angela Merkel német kancellárt – különös tekintettel az általa vezetett CDU legutóbbi tartományi választási vereségeire -, és még több szavazót terelne át a CDU-tól jobbra álló Alternatíva Németország (AfD) nevű párthoz.

Ráadásul ha az EU-val sikerülne is engedélyeztetni a Deutsche Bank állami kisegítését, egy ilyen kivételezés az Európai Bizottság számára is rendkívüli politikai kockázatokat hordozna, mivel olyan vádaknak tenné ki a bizottságot, hogy szelektíven alkalmazza az EU-jogszabályokat az unió legerősebb gazdasága javára – áll az Eurasia csütörtöki londoni elemzésében.

Forrás: MTI

Friss hírek