Jogi és politikai érveket hozott fel csütörtökön az Európai Bizottság Wolfgang Schauble német sajtóban megszellőztetett tervével szemben, amelynek értelmében az EU-szerződés módosításával megnyirbálnák a testület szárnyait, egy független hatóságra bízva a belső piac és a versenypolitika felügyeletét.
Jogi és politikai érveket egyaránt felhozott csütörtökön az Európai Bizottság annak a német pénzügyminiszternek tulajdonított tervvel szemben, amely egy jövendőbeli szerződésmódosítás formájában megkurtítaná a túlságosan nagy politikai szerepet vállaló testület jogköreit.
Wolfgang Schauble ilyen irányú terveiről a Frankfurter Allgemeine Zeitung számolt be, amely szerint a befolyásos német pénzügyminiszter a görögök körül folyó huzavonából jutott arra a következtetésre, hogy a Bizottság immár nem tudja összeegyeztetni az EU-szerződések őrének szerepét új és egyre erősödő politikai szerepvállalásával, ami egy majdani EU-kormány irányába hatnak.
Schauble következtetése, hogy ezért a Bizottság politikailag semleges szerepet igénylő hatásköreit, mint amilyen a versenyjog és a belső piac felügyelete, egy politikailag független hatóságra kellene bízni. A FAZ szerint Schauble az ősszel, az EU reformjáról szóló vita keretében kívánja bővebben kifejteni elképzeléseit és számít az éppen ebben a kérdésben elfoglalt brit kormány támogatására.
A német pénzügyminiszter állítólag nagyon zokon vette, hogy a görög tárgyalásokon a Bizottság az eredetileg neki szánt technikai helyett politikai szerepet vindikált magának. Schauble ezért korábban nyilvánosan is megfeddte Jean-Claude Juncker bizottsági elnök rendkívül ambiciózus kabinetfőnökét, a német Martin Selmayrt.
A Bizottság szóvivője útján jogi és politikai kontextusba helyezte nyomulását. A testület szóvivője emlékeztetett rá, hogy az EU-szerződés 71-ik cikkének értelmében az Európai Bizottságnak nem csak kizárólagos javaslattevő joga van, illetve az EU-szerződés őre, hanem „az EU általános érdekeinek az előmozdítása” is a feladatai közé tartozik.
A Bizottság – nem egészen váratlanul – a legutóbbi európai parlamenti választási kampányt is érvként hozza fel nagyobb politikai szerepvállalása mellett. Hiszen a Bizottság új elnökét az EP-választások végeredményével szoros összefüggésben választották ki, mégpedig úgy, hogy a meghatározó pártok külön jelölttel kampányoltak. Márpedig ennek Brüsszel értelmezése szerint a Bizottság alapállásában, politikájában is tükröződnie kell.
Mina Andrejeva szóvivő mintegy a német pénzügyminiszter „háját kenegetve” arra is emlékeztetett, hogy Juncker elnök évtizedek óta ismeri Schaublét, akit az egyik legelkötelezettebb európaiként tart számon.
A Bizottság továbbá elégedettnek mondta magát azzal, hogy a gazdasági és monetáris unió kiteljesítéséről öt intézmény elnöke által jegyzett jelentés máris milyen termékeny vitát generált a tagállamokban.
Kitekintő / Bruxinfo.eu