Sokan hisznek az összeesküvés-elméletekben

A lakosság többsége azt szeretné, ha az ország egyfajta semleges álláspontot képviselne a Nyugat és Oroszország között, a SAV Szociológiai Intézetének megrendelésére készített felmérés alapján csaknem 60 százalék vélekedett így. A fennmaradó mintegy 40 százalék azonban már egyértelműen Nyugat-párti: 30,6 százaléknyian vallották azt, hogy mindig vagy inkább a Nyugat, vagyis az Európai Unió és a NATO oldalán kellene maradnia az országnak. A teljesen Oroszország-pártiak mindössze a lakosság 2 százalékát teszik ki, de további 7,9 százalék mondta azt, hogy inkább a keleti nagyhatalom mellé kellene szegődnie az országnak.

„A fiatalok körében még erősebb a Nyugat-pártiság” – jelentette ki Robert Klobušický, a SAV munkatársa. A 35 év alatti fiatalok körében ugyanis 39,5 százalék mondta azt, hogy mindig vagy inkább a Nyugat-orientáltságot tartja megfelelőnek Szlovákia számára. Igaz, az Oroszország-pártiak aránya gyakorlatilag nem változott: 1,1 százalék mindig, 9,1 százalék viszont inkább a keleti barátságot találja vonzónak, ami 10,2 százalékot jelent összesítésben. Ez viszont azt jelenti, hogy a csaknem 10 százalékos növekedés a Nyugat-pártiak oldalán a semlegesek táborából vett el válaszadókat, amely így 50,3 százalékra csökkent.

Titkos hatalmak irányítanak

A lakosság meglepően nagy része véli úgy, hogy az életünket nem magunk irányítjuk, hanem a háttérben működő, láthatatlan erők igazgatják világunkat. Az SAV azt is megkérdezte ugyanis az emberektől, hogy miben hisznek inkább: a világ ugyan bonyolult, de a lényeg megismerhető, vagy pedig a valóság többnyire más, mint amit el akarnak velünk hitetni, a világot nagyhatalmú titkos csoportok irányítják egy titkos forgatókönyv szerint. A második lehetőséget, vagyis azt, hogy a világot titkos csoportok irányítják a háttérből, tartja igaznak ugyanis az emberek több mint 45 százaléka. A megismerhetőségben csak alig több mint negyede, 25,9 százalék hisz. „Az eredmény nem mutat jelentős különbséget a képzettségi szint szerint sem, de ez egyezik a külföldi eredményekkel, amelyek szintén azt bizonyítják, hogy a műveltségnek vagy az intelligenciának nincs hatása a konspirációs meggyőződésre” – magyarázta Klubušický. Az egyetemi végzettséggel rendelkezők körében a konspirációs elméletekben hisz a lakosság 44,9 százaléka, míg azok tábora, akik ezeket elvetik, mintegy 29,2 százalék. Az eredmények a kor szerint sem mutatnak jelentős eltérést, talán a fiatalok, vagyis a 35 év alattiak kicsit még jobban is hisznek a titkos erők létezésében.

Meglepő eredményt mutat a pártválasztók szerinti elosztás. „A nem választók jobban hisznek a konspirációs elméletekben, mint azok, akik részt vettek a legutóbbi parlamenti választásokon – tájékoztatott a kutató. – A parlamenti pártok közül az OĽaNO választói körében nagyobb a konspirációs elméletek népszerűsége az átlagnál, 57,1 százalékuk hisz a titkos társaságok létezésében. A másik oldalon pedig a KDH választói állnak, akik körében az átlagnál magasabb a megismerhetőségbe vetett hit: 43,5 százalékuk véli úgy, hogy a fontos események lényege ismert.”

Liberalizmus kontra konspirációk

A kutatás másik érdekes eredménye, hogy a konspirációs elméletek hívei egyben elutasítják a liberális demokráciát, mint politikai rendszert is. „Nagyon erős, statisztikai szempontból jelentős kapcsolat van azok között, akik úgy vélik, hogy a világ ugyan bonyolult, de alapvetően megismerhető, és azok között, akik szerint igaz az a kijelentés, hogy Szlovákiában fejleszteni kell a liberális demokráciát” – magyarázta Klobušický. Ezzel szemben nagyon sok átfedés mutatkozik a titkos társaságok létezésében hívő emberek és azok között, akik szerint jobb lenne Szlovákia számára egy olyan rendszer, amelyben nagyobb a rend, az egyenlőség, akár néhány szabadságjog korlátozása árán is. Klobušický szerint ez azzal magyarázható, hogy azok, akik a konspirációs elméletekben hisznek, egyszerűen nem hisznek a szabadságban és a hatalom megosztásában a liberális demokrácia elveinek megfelelően.

Kitekintő / Új Szó

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »