A svájci Szövetségi Ügyészség hivatalosan is megerősítette: három iraki állampolgár ügyében folytat büntetőeljárást, akik valószínűsíthetően az Iszlám Állam terrorszervezethez kapcsolódó tevékenységet folytattak. Az üggyel kapcsolatban eddig nem nyilatkozó hatóságok pénteken sajtóközleményt adtak ki: március végén az ISIS feltételezhető tagjait tartóztatták le, meghiúsítva ezzel egy európai terrortámadást.
Korábban az eljárással összefüggésben teljes hírzárlatot rendeltek el, hiszen a kiszivárgó információk hátráltathatták volna a potenciális tettestársak, illetve a további tervezett terrorcselekményt támogató nemzetközi hálózatok leleplezését. A Tages Anzeiger értesülései alapján a sikeres nyomozás érdekében a Svájci Államszövetség számos nyugati országhoz fordult jogsegélykérelemmel. Finnország már reagált is erre, de a részletek egyelőre nem ismertek.
A Szövetségi Ügyészség ezen kívül arról is beszámolt, hogy szoros együttműködést folytatnak az Egyesült Államok igazságszolgáltató hatóságaival is. Az FBI és a svájci bűnügyi rendőrség közösen létrehozott egy speciális nyomozócsoportot is, erre eddig terrorcselekmények megelőzésével kapcsolatban nem volt példa. A két ország közötti kooperáció jogi hátterét a 2006 óta hatályban lévő Operatív Együttműködési Megállapodás biztosítja.
A gyanúsítottakat továbbra is vizsgálati fogságban tartják a svájci hatóságok, de ennél több információval biztonsági okokból egyelőre nem szolgált a Szövetségi Ügyészség. A Tages Anzeiger tudósításából arra is fény derült, hogy Svájcban jelenleg másik húsz, a dzsihádizmushoz kapcsolódó ügyben zajlik nyomozás.
Küttel Orsolya