A múlt héten nyilvánosságra hozott jelentések szerint az Egyesült Királyság számára egyértelműen kedvező az egységes piac. Az euroszkeptikusok továbbra is szkeptikusok az ügyben, a kormány pedig tovább szigorítja a bevándorló munkavállalók szociális ellátáshoz való hozzáférését.
A február 13-án nyilvánosságra hozott jelentéseket David Cameron brit miniszterelnök megrendelésére készítették el azzal a céllal, hogy értékelje az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti hatalommegosztás jellegét, és vonja meg ezek mérlegét. A most napvilágot látott jelentések az egységes piac britekre gyakorolt gazdasági következményeit taglalják, különös tekintettel a brit vállalkozások helyzetére. A következtetések viszont nem azok voltak, amikre a konzervatívok számítottak.
A jelentések eredeti célja az volt, hogy megfelelő intellektuális muníciót adjon az euroszkeptikus konzervatívok kezébe. David Cameron tavalyi ígérete szerint amennyiben ők nyerik a következő évi választásokat, 2017-ben népszavazásra bocsájtják az uniós tagság kérdését. A jelentés szerint a megkérdezett vállalkozások többsége az áruk szabad mozgását a nemzeti érdekkel egybevágónak ítéli meg. Habár az elmúlt évtizedben az EU-ba irányuló export 54 százalékról 47 százalékra esett vissza, viszont az összértéke 160 milliárd euróról 275 milliárdra nőtt. Érték azonban kritikák is az integrációt. Alan Halsall a Business for Britain csoport elnöke szerint a jelentés „nagy meglepetést okoz azoknak a brit vállalkozóknak, akik a túlzott uniós szabályozásoknak igyekeznek megfelelni.” Az ellenzéki Munkáspárt pozitívan fogadta a jelentést, amely „kiemeli mennyire fontos is az uniós tagság”. Az euroszkeptikus Függetlenségi Párt (UKIP) erősen kritizálta a jelentéseket, megkérdőjelezve hitelességüket és objektivitásukat.
Nem került nyilvánosságra egyelőre a munkaerő szabad mozgását – az uniós bevándorlást – értékelő jelentés, amely talán a legmeghatározóbb az unióról szóló brit közbeszédben. A kormányzat eközben tovább folytatja a megkezdett bevándorlási reformokat, amely elsősorban a 2007-ben csatlakozott kelet-európai tagállamokból érkezetteket érinti. A március elsején érvénybe lépő új jogszabály szerint a munkavállalók csak abban az esetben jogosultak a szociális juttatásokra, amennyiben igazolni tudják, hogy legalább heti 149 font jövedelemmel rendelkeznek. Amennyiben valaki ezt a határt nem éri el, három hónapig nem veheti igénybe a különböző juttatásokat. Az angliai és walesi katolikus egyház vezetője, Nichols érsek szégyenteljesnek nevezte a reformot. Cameron kormányfő visszautasította a kritikát: szerinte ugyanis a reformok „új célt és új reményt” adnak.
Simon Ádám