Névadási vita: Olaszország harmonizál

Az Emberi Jogok Európai Bírósága nemrégiben elmarasztalta Olaszországot, amiért a hatályos törvények nem tették lehetővé, hogy az újszülöttek csak az anya vezetéknevét kapják meg. Az ítéletet követően törvényerejű rendeletet fogadtak el az olasz képviselőházban, amely lehetővé teszi majd az európai szabályokkal összhangban álló névadást.

A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához folyamodott egy házaspár, akik 1999 óta küzdenek azért, hogy gyermekeik az anya vezetéknevét örököljék. Olaszországban eddig ugyanis a törvény szerint alapesetben az apa vezetéknevét kapták meg a gyerekek, illetve arra is volt lehetőség, hogy mindkét szülő vezetéknevével anyakönyvezzék az újszülöttet. A nemzetközi bírói testület elítélte Olaszországot a házastársak közötti egyenlőség megsértése miatt, amiért nem engedte meg, hogy az anya vezetéknevét kapják meg a gyerekek, és reformok elfogadására szólította fel az országot.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete azon alapult, hogy a 2007 decemberében elfogadott Lisszaboni Szerződés alapján az EU tagországainak kötelessége az EU Alapjogi Chartájában foglalt elvek betartása, köztük a nemek közötti egyenlőség. Olaszországban már az utóbbi években is voltak kezdeményezések a névadási szabályok megreformálása érdekében, konkrét eredményt azonban nem értek el.

A most elfogadott olasz szabályozás szerint továbbra is az az alapeset, hogy az újszülött az apa vezetéknevét kapja meg. A törvényerejű rendelet alapján a szülők egyetértése esetén a gyermek örökölheti az anya vagy mindkét szülő nevét. A jogszabály esetleges következményeinek kivizsgálására munkacsoportot állítottak fel, amely például azt vizsgálja, hogy mi történik akkor, ha testvérek nem ugyanazt a vezetéknevet kapják, vagy ha nincs egyetértés a szülők között a vezetéknévvel kapcsolatban.

A bonyolult esetek valószínűleg nem lesznek számottevőek. Franciaországban például 2002-ben tették lehetővé, hogy az újszülött az anya vezetéknevét kaphassa meg, ennek ellenére az utóbbi tíz évben született francia gyerekek mindössze 6,6 százaléka esetében éltek ezzel a lehetőséggel a szülők. Québecben már 1981-ben kiszélesítették a névadási lehetőséget, ma a gyerekeknek csak 12 százaléka örökli az anya vezetéknevét, ez az arány ráadásul csökkent is az utóbbi években. 

Török Orsolya

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »