Egyre élesebb kritikákat kap az Enrico Letta vezette kabinet a kormánykoalíció legnagyobb pártjától, a Demokrata Párttól, s különösen annak frissen megválasztott új vezetőjétől, Matteo Renzitől. A konfliktus azonban nemcsak a kormány és a kormánypárt között éleződik, hanem a kormánypárton belül is, a kommunista és szociáldemokrata irányzat, a régi és az új generáció között.
Kormány kontra kormánypárt
Egyre erősebben kritizálja Matteo Renzi a kormány eddigi munkáját. A Demokrata Párt vezetője a Corriere della Sera országos napilapnak adott interjúban úgy fogalmazott, hogy „ha firenzei polgármesterként megkérdezik tőlem mit tettem az elmúlt 11 hónapban, fel tudom sorolni a bevezetett intézkedéseket, az elfogadott reformokat. Ha megkérdezik tőlem, hogy mit tett le az asztalra a Letta-kormány az elmúlt 11 hónapban, nehézkesen tudok válaszolni.”
További problémák – sűrű politikai napirend
A konfliktusos helyzetet nehezíti, hogy a következő két hét politikai napirendjén számos olyan téma található, amelyben nem, hogy a kormánykoalíción, de a Demokrata Párton belül sincs egyetértés. A parlament tárgyalja a provinciák, a régiók és a települések közötti közigazgatási egység eltörlését, a politikai kiadások egymilliárd euróval való csökkentését, s január 27-től megkezdődik az új választási törvény vitája. A jelenlegi, 2005-ben a harmadik Berlusconi-kormány által elfogadott választási rendszer átalakítására immár nem csupán azért van szükség, mert nem eredményez stabil kormánytöbbséget a fragmentált olasz pártrendszer esetén, hanem azért is, mert az Alkotmánybíróság egy intézményét, az úgynevezett „győztes jutalmát” tavaly decemberben alkotmányellenesnek nyilvánította.
Lehetséges kormányátalakítás
Elemzők a belső konfliktusok és a sebesség-, illetve stratégiaváltás igénye és terve miatt a kormány átalakítására számítanak. Letta miniszterelnök újságírói kérdése elmondta, újfajta lépésekre van szükség, s egyértelmű, hogy ez a változás maga után vonhatja a kormánytagok átrendezését is. A 23 tagú kormányból kilenc-tíz miniszternek inoghat meg a széke, amely komoly átrendeződést, átszervezést jelentene.
A listán szerepel Anna Maria Cancellieri igazságügyminiszter, aki Mario Monti embere. Ellene már kétszer nyújtottak be bizalmatlansági indítványt tavaly, azonban mindkét alkalommal megszerezte a parlament bizalmát. Nunzia De Girolamo mezőgazdasági miniszter, korábban a Szabadság Népe, most az Új Jobbközép képviselőjeként vesz részt a kormányban. Az ő tisztsége egyébként is kérdéses: egy múlt héten kirobbant lehallgatási botrány miatt bizalmatlansági indítványt nyújtottak be ellene. Enrico Giovannini munkaügyi miniszter azért kerülhet feketelistára, mert élesen kritizálta a Renzi-féle Jobs Act pontjait. Fabbrizio Saccomani gazdasági, Flavio Zanonato gazdaságfejlesztési, Enzo Moavero Milanesi európai ügyekért felelős, Maria Chiara Carozza oktatási, Beatrice Lorenzin egészségügyi és Cecile Kyenge integrációért felelős miniszter szerepel még a listán.
Minden koalíciós partner miniszterei közül távozna néhány a várakozások szerint.
Mandák Fanni