Ellentét alakult ki a brit kormánykoalíción belül a kelet-európai, bolgár és román munkavállalók számának korlátozása miatt.
Januártól megszűnnek a munkaerőpiaci korlátozások a bolgár és román állampolgárok előtt az EU-ban. Az Egyesült Királyságban azonban nem osztatlan az öröm, hiszen a 2004-ben csatlakozott országokból már több mint 600 ezren vállalnak munkát Nagy-Britanniában. David Cameron miniszterelnök szerdán jelentette be, hogy korlátozni kívánja a bevándorlóknak szánt lakhatási és munkanélküliségi juttatásokat. További elem, hogy kitoloncolnák az életmódszerűen hajléktalan bevándorlókat, akik 12 hónapig nem térhetnének vissza az országba. A leghangosabb bírálatot az váltotta ki, hogy a 2007-ben csatlakozott országokból legfeljebb évi 75 ezer munkavállaló érkezhessen.
A bejelentést sok kritika érte, nem utolsó sorban a konzervatívok koalíciós partnerétől, a liberális demokratáktól. Nick Clegg miniszterelnök-helyettes kritizálta Cameront, és kijelentette, hogy „nem fogja tűrni a további korlátozást”. Vince Cable szintén liberális demokrata kabinet-tag pedig a szélsőségeseknek tett gesztusként értelmezte a miniszterelnök javaslatát.
A brit közéletben egyre nagyobb a félelem a 2007-ben csatlakozott országokból érkező bevándorlók iránt, miközben az EU-val szembeni szkepticizmus csak nő. Ezekre épít a Nigel Farage által vezetett Függetlenségi Párt (UKIP): a szervezet évek óta kemény unió-ellenes retorikát folytat. Cable szerint Cameron a 2015. májusi választásokra készül, és így kívánja kifogni a szelet a szélsőségesek vitorlájából, valamint biztosítani az euroszkeptikus konzervatívok támogatását. A bevándorlásellenes hangulat dacára egy tanulmány szerint a kelet-európai munkavállalók többet adóznak az államnak, mint amekkora támogatást kapnak jóléti juttatások formájában. A független National Institute of Economic and Social Research felhívta a figyelmet, hogy a tervezett korlátozás 2060-ig 10 százalékkal csökkentené a brit gazdaságot.
Brüsszel is kritizálta Cameron tervét: Andor László foglalkoztatásért felelős EU-biztos szerint egy ilyen lépés rengeteget ártana az Egyesült Királyság tekintélyének. Rosen Plevneliev bolgár elnök figyelmeztetett, hogy a szigorúbb szabályok veszélyeztetik az Egyesült Királyságról kialakult pozitív képet, mint befogadó állam. Titus Corlatean román külügyminiszter felszólította Cameront, hogy utasítsa el azt a populista, idegenellenes, és néhol rasszista retorikát, amelyet egyes brit politikusok használnak. „Nem az Egyesült Királyság az egyetlen ország az EU-ban” – reagált a román bevándorlóktól való félelmekre.
Simon Ádám