Újraindul a szomszédban a nácivadászat

Márciusban indul a Szerbiában rejtőző nácik felkutatása, de ezúttal nem már ismert háborús bűnösöket keresnek, hanem olyanokat, akikről eddig nem tudtak – jelentette ki a 24 Sata nevű internetes oldalnak nyilatkozva Efraim Zuroff, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ igazgatója.

    A honlapon csütörtökön megjelent interjú az Utolsó esély elnevezésű akcióról szól, amelynek célja a még élő náci bűnösök bíróság elé állítása. Zuroff kijelentette: nem akar találgatásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy vannak-e még élő nácik Szerbiában, de bízik abban, hogy van olyan, aki rendelkezik olyan információval, amely elvezethet a máig felderítetlen bűnösökhöz – foglalta össze az MTI belgrádi tudósítója.

    „Nekünk az a feladatunk, hogy összegyűjtsük és ellenőrizzük az adatokat. Most is több száz információt kapunk, de ez nem jelenti azt, hogy bizonyítani is tudjuk, hogy minden ellenőrzött személy valóban náci bűnös volt” – mondta Zuroff, hozzátéve, hogy az ellenőrzött és bizonyságot nyert információkat eljuttatják a helyi ügyészségeknek, hogy az elkövetőket bíróság elé állítsák. 

    Megjegyezte, hogy az Utolsó esély valószínűleg az utolsó lehetőség arra, hogy a törvény kezére juttassák azokat, akik háborús bűnöket követtek el az 1940-es években. 

    Az akció kezdetéig, márciusig terjedő időszakban előkészítik a szükséges dokumentumokat, a szerb nyelvű fordításokat, valamint várhatóan egy ingyenesen hívható telefonszámot is üzembe helyeznek, amelyen a vélt bűnösökről szóló információkat be lehet jelenteni. 

    A Simon Wiesenthal Központ más országokban hasonló akciók keretében 25 ezer euróig terjedő pénzjutalmat is ígért azoknak, akik értékelhető információt adnak még élő nácikról, a 24 Sata honlapnak adott interjúban azonban erről nem esett szó.

Markovics Annamária

Friss hírek

Magasabb adóterhet kap a Mol augusztustól

A törvényjavaslat kiterjeszti a kőolajtermék-előállító különadóját a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre, illetve a 2027. adóévre is. Az intézkedés idén 6,25 milliárd forinttal, jövőre pedig újabb 15 milliárd forinttal javítja a költségvetési egyenleget.

Read More »
sherlockrehab.hu

Tévhitek a gerincsérvről (x)

Számos tévhit kötődik a gerincsérvhez. Sokan azonnal a legrosszabbat feltételezik, holott számos félreértés övezi ezt az állapotot. Részben a média, részben a tévesen értelmezett tanulmányok gerjesztik ezt az aggodalmat.

Read More »