Zavargások követték az egyiptomi kormány megalakulását

Adli Manszúr átmeneti elnök kezdeményezésére megalakult az egyiptomi kormány, amelynek miniszterelnöke Hádzim el-Beblávi lett. A fegyveres erők parancsnoka, Abdel-Fattah esz-Sziszi megtartotta a korábban is általa birtokolt védelmi miniszteri tárcát, valamint miniszterelnök helyettesi kinevezést is kapott. Az előzőekben a még Mohamed Morszi által kijelölt Mohamed Ibrahim belügyminiszterként fog dolgozni a kormányban, míg Nábil Fahmi a külügyminiszteri és Sherif Izmail az egyiptomi olajügyekért felelős miniszteri széket kapta meg, utóbbi átmenetileg fogja irányítani a tárcát. Munir Fahri Abdel-Núr a belkereskedelemért és az iparért felelős miniszter lesz. A kormányban három nő is szerepet kap, köztük a legfontosabb Maha el-Rabat, aki az egészségügyi miniszteri pozíciót tölti be. Ahogy azt korábban az iszlamista pártok közölték, egy pozíciót sem kívánnak megszerezni a jelenlegi kormányban, mivel továbbra sem ismerik el a kormányt és annak tagjait.

Kairóban a beiktatási ceremónia ellen tüntető csoportok és a rendőrség között összecsapások alakultak ki, amelynek következtében 7 halálos áldozat mellett 400 embert letartóztattak. A heves zavargások az után fokozódtak, hogy a tüntetők – többségében Muszlim Testvériség szimpatizánsai – lezárták az Október Hatodika hidat és a Ramszesz teret, amelyek fontos közlekedési csomópontok Kairóban. Az összecsapásokban 7 ember halt meg és 261 megsérült. A katonaság szóvivője, Ahmed Mohamed Ali ezredes tagadta, hogy túl nagy erőt vetettek volna be a tüntetők ellen. Kiemelte, hogy a katonaságnak nem célja egyiptomi civilek életének a kioltása, valamint elmondta, hogy a tüntetők rendszerint felfegyverezve vonulnak ki az utcára.

Az elmúlt hetek folyamán történt események felkeltették a nemzetközi emberjogi szervezetek figyelmét, köztük az Amnesty International-ét is. A jogvédő szervezet szerint Murszi támogatói közül több mint 660 embert tartóztattak le, többen közülük magas rangú tisztviselő a Muszlim Testvériségben. A letartóztatott emberek beszámolóiból kiderül, hogy rossz körülmények között tartották fogva és bántalmazták őket, valamint ügyvédi képviseletet sem kérhettek maguknak. A Muszlim Testvériség közölte, hogy Murszi eltávolítása óta először tárgyalóasztalhoz ül a krízis megoldásának céljából, az Európai Unió közvetítésével.

Zsebe Zsolt

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »