Veszélyben a rákbetegek kezelése

Az Egyesült Államok számos, rákkezelést végző klinikája utasítja vissza a betegeket azzal az indokkal, hogy a költségcsökkentés eredményeként nincs keretük arra, hogy kezeljék azokat a pácienseket, akik a Medicare program miatt részesülhetnek ellátásban.

A Medicare programmal rászoruló amerikaiak tömege jutott kedvezményes egészségügyi ellátáshoz. A nemrégiben életbe lépett automatikus kiadáscsökkentő intézkedések azonban ezt a területet is érintették, minek következtében több tízezer beteg kezelési lehetősége került veszélybe.

Veszélyben az ellátás

Az onkológusok szerint a csökkentett finanszírozás – ami április elsejétől lépett életbe – lehetetlenné teszi, hogy drága kemoterápiás gyógyszereket használjanak, miközben a klinikák saját anyagi fennmaradásukért küzdenek. Az egyik ilyen intézmény vezérigazgatója elmondta, hogy két választásuk van: vagy kezelik a betegeket – ebben az esetben azonban a klinika fennmaradását kockáztatják –, vagy egyáltalán nem látják el őket.

Egy sürgősségi találkozót követően, a New York-i illetőségű North Shore klinika vezetősége úgy döntött, hogy az anyagi nehézségek miatt nem kezelik tovább a 16 ezer Medicare-betegük harmadát. „Sokan el sem hisszük, hogy ez történik. Választanunk kell a betegek kezelése és a fennmaradásunk között” – mondta el Jeff Vacirca, a kórház igazgatója.

Ezeknek a pácienseknek más intézményekben kell kezelési lehetőségeket keresniük. Olyan kórházakban, amelyek helyhiány miatt nem is képesek befogadni őket; ráadásul az sem biztos, hogy a Medicare program biztosította kedvezőbb anyagi feltételek mellett végzik majd a terápiát. Az orvosok már hetekkel ezelőtt informálták ezeket a pácienseket, hogy nagy valószínűséggel máshol kell majd kezeltetniük magukat.

Nem így tervezték

A jogalkotók célja eredetileg az volt, hogy megvédjék a Medicare-t az automatikus kiadáscsökkentésektől úgy, hogy a program esetében mindössze két százalékos költségcsökkentést írnak elő – töredékét annak, mint a többi szövetségi programnál. Onkológusok szerint azonban ez is káros a rákos betegekre nézve, mivel a támogatás megvágása a kezelések finanszírozására is kiterjed.

Mivel a kemoterápiás kezelést orvosnak kell felírnia, ezek a készítmények azok között a gyógyszerek között vannak, melyeket a Medicare B jelzésű csomagja finanszíroz, ez pedig a költségcsökkentés része volt.

A „Medicare-páciensek” döntő többségét közösségi klinikákon kezelik. A szövetségi kormány ezeknek az intézményeknek általában a kemoterápiás gyógyszer árát, valamint ennek az összegnek hat százalékát fizeti pluszban a kezelések, illetve a gyógyszer tárolásának finanszírozására. A gyógyszerek árán nem tudnak változtatni, így a Medicare program két százalékos megszorítása abból a hat százalékból kerül levonásra, amit a gyógyszer átlagos árán felül kapnak a közösségi klinikák. Mivel a kezelés és a gyógyszerek tárolása is költségekkel jár, az új finanszírozás miatt tulajdonképpen ráfizetéses a terápia.

Súlyos következmények

Ha a klinikák korrigálni akarnák a költségcsökkentés hatásait, akkor az lenne az egyetlen megoldás, ha kevesebb ápolóval dolgoznának, ez azonban a kezeléseket tenné lehetetlenné. A rákklinikáknak tehát szinte semmi mozgásterük nincs.

Onkológusok egy csoportja levélben arra kérte a döntéshozókat, próbáljanak megoldást találni a helyzetre például úgy, hogy a kiadáscsökkentések hatálya alól kiveszik a rákkezelést és a rákgyógyszereket. Megpróbálnak a gyógyszergyárakkal is tárgyalni.

Még mindig nem tisztázott azonban, hogy a kórházak képesek-e a befogadni a betegeket. A Medicare betegek 66 százaléka ugyanis eddig a közösségi rákklinikákon részesült ellátásban, nem pedig kórházakban. Az orvosok abban bíznak, hogy változás történik majd, ha a döntéshozók szembesülnek a következményekkel.

Pintér Melinda

Friss hírek