Mind a szakma, mind a fogyasztók körében heves ellenállást váltott ki az észt kormány legújabb javaslata, melynek értelmében az elkövetkezendő négy év során évente öt százalékkal emelnék a szeszesitalok jövedéki adóját.
A drasztikus lépésre az észt kormány azután szánta el magát, hogy a vártnál várhatóan nagyobb költségvetési hiánnyal kell szembenéznie a következő időszakban. Ennek a leküzdésére emelné a kormány összesen 20 százalékkal a szeszes italok jövedéki adóját 2016-ig.
A lépést keményen kritizálta a legnagyobb észt sörfőzde vezérigazgatója Margus Kastein, aki szerint felháborító az intézkedés. Véleménye szerint a kormány a rövid távú hasznot szem előtt tartva nem veszi figyelembe az iparág piaci viszonyait, ezáltal komoly károkat okoz a gyártóknak. „A tervezett adóemelés teljesen fel fogja borítani az észt szeszesital-előállító ágazatot. Mit szeretne a kormány, azt, hogy megszűnjön a helyi termelés?” – nyilatkozta Kastein az ERR észt hírügynökségnek.
Az iparág képviselői különösen sérelmezik azt, hogy rövid időn belül másodszorra hoz az szektor számára káros döntést a tallinni kormány, hiszen az év elején a kabinet már egyszer elszánta magát a szeszesitalok jövedéki adójának ötszázalékos emelésére. A mostani döntés azonban ezen felül irányozza elő az újabb adóemelést a 2013-2016-os gazdasági tervben.
Nem mindenki reagált azonban ilyen elutasítóan a kormány tervezetére. Az alkoholfogyasztást visszaszorítani kívánó társadalmi szervezetek üdvözölték a döntést.
Dobrowiecki Péter