El Salvadorban is elszabadult az erőszak

A kis közép-amerikai ország számára egyre nagyobb gondot jelent sajátságos problémájának kezelése, ami azonban nem példa nélküli a régióban. A szomszédos Mexikó sajnos élen jár a különböző erőszakos cselekmények elkövetésének terén, de egyre inkább úgy tűnik, El Salvador sem úszhatja meg és kerülhet ki az egyre elharapódzó erőszak hatása alól.

A gyilkosságok folyamatosan magas számáról számolt be az El País spanyol lap. A helyi rendőri szervek adataira és nyilvántartására támaszkodva kiderül, hogy szeptemberben mintegy 377, nem természetes okból kifolyólag bekövetkezett halálesetet regisztráltak. Ez nem sokkal ugyan, de kicsivel jobb adat, mint az augusztusi – akkor egy hónap alatt 391-en haltak erőszakos halált. Mindez egyúttal azt is jelenti, hogy El Salvadorban minden nap 12-13 ember életét követeli az erőszak elterjedése. A számok körülbelül egy évtizede változatlanok annak ellenére, hogy az akkori konzervatív kormányok meghirdették az erős kéz politikáját (leyes de „Mano Dura”). A gyilkosságok száma sem ment lejjebb, és a bűnszervezeteket sem sikerült érdemben visszaszorítani.

Nem is régen öt újságíró ment szórakozni, miután felvették fizetésüket. Iszogattak, hölgyekkel társalogtak, minden rendben történt addig, amíg az hazafelé menet négy fegyveres meg nem támadta őket. A sötétből hirtelen előbukkanó és rögtön tüzelő támadók akciójában óriási szerencse árán egyikük mégis megmenekült, így ő lett az ügy koronatanúja. Azt nem tudja, hogy kik támadták meg őket, azt pedig végképp nem, hogy miért. Szörnyűség terén a mexikói esetekhez hasonló volt az a most szombati eset, amikor a rendőrség egy üres telken egy lefejezett holttestet talált. A halottnak még a nevét sem tudja senki, azt pedig főleg nem, hogy miért halt meg ily módon.

Az egykori újságíróból salvadori elnökké avazsált Mauricio Funes szerint a gyilkosságok oka a bűnbandák egymás közötti rivalizálása az uralni kívánt területek birtoklásáért. Mexikóhoz hasonlóan itt is a kábítószer kereskedelme áll a háttérben, a bandák biztosítani akarják a crack, marihuána és kokain terjesztésének zavartalanságát. Funes szerint El Salvadorral és a közép-amerikai régióval ilyen értelemben a Los Zetas mexikói kartell tartja a kapcsolatot.

Mauricio Funes elnökségének kezdete óta eltelt valamivel több, mint két év alatt a kormány több, mint 20 ezer rendőrt vezényelt a salvadori utcákra, ide értve a rendőrtiszti iskolák növendékeit is, akik mellett szolgálatot teljesít a hadsereg 8000 katonája és egy kommandós egység is – mindannyian korszerű kommunikációs eszközökkel és járművekkel felszerelve.

A helyzet súlyossága ellenére vannak biztató részeredmények. A tegnapi nap folyamán például 29 olyan bandatagot tartóztattak le a hatóságok, akiket 12 gyilkossággal lehet összefüggésbe hozni. A bűnszervezet a tengerparti Sonsonate térségében működött, ahonnan korábban mintegy 393 halálesetet jelentettek.

Egyre inkább úgy tűnik tehát, hogy a kábítószer-csempészet nem csak a több, mint százmilliós Mexikó problémája a térségben, hanem egyformán érint olyan kis országokat is, mint El Salvador. A reményteli kérdés az, hogy ezek a kis országok képesek-e olyan átütő erővel fellépni a kartellek ellen, mint hogy azt a mexikói törekvések kapcsán láthatjuk.

Tomik Ádám

Friss hírek