A kormánykoalíció megosztott a kérdésben, a baloldali pártok pedig összefognak a májusi választási rendszerről szóló népszavazási kampányban.
Ed Miliband, a Munkáspárt 2010-ben megválasztott elnöke több magasrangú liberális politikussal együtt nyitotta meg a májusi, választási rendszerről szóló népszavazási kampányát. A konzervatívokkal jelenleg is hatalomban lévő Liberális Demokraták képviseletében Baroness Williams és Tim Farron is jelen volt, csakúgy mint a brit Zöld Párt elnöke, Caroline Lucas.
Nick Clegg, a Liberális Demokraták elnöke nem kapott meghívót az eseményre. Ed Miliband kijelentette, hogy a zavargásokkal kísért, liberális pártelnök által is támogatott felsőoktatási tandíj emelése után nem hajlandó egy platformon politizálni Cleggel. A politikus újságírói kérdésre kifejtette: ennek a népszavazásnak nem a politikai pártokról, nem Nick Cleggről vagy David Cameron miniszterelnökről kell szólnia, hanem arról, hogy az emberek szeretnének-e egy új választási rendszert. Bár Nick Clegg is az új választási rendszer bevezetése mellett kampányol majd, Ed Miliband szerint a felsőoktatási tandíj emelése miatt megtépázott népszerűségnek örvendő Clegg jobban teszi, ha inkább a háttérben marad május 5-ig.
A május 5-i népszavazáskor a jelenlegi győztes mindent visz rendszer és az Ausztráliában is használatos alternatív szavazat (AV) rendszere között választhatnak a brit szavazók. Míg a Konzervatív Párt „nem” kampányt folytat, addig koalíciós partnerük az új rendszert preferálja. Azonban a hatalmon lévők mellett a Munkáspárt rangidős politikusai is megosztottak ebben a kérdésben. Több képviselő szintén a jelenlegi rendszer megtartásáért kampányol, miközben Ed Miliband arra kérte a baloldali pártokat, hogy fogjanak össze a választási rendszer lecserélésének ügyében.
Ed Miliaband kitért arra is, hogy az elmúlt 80 év bizonyította, hogy a győztes-mindent-visz rendszere hátrányba hozza a progresszív politikát képviselő balodali és a centrumban lévő pártokat, míg erősíti a konzervatív jobboldalt. David Cameron pártja jól tudja, hogy Nagy-Britannia egy alapvetően konzervatív értékeket valló ország, így nem csoda, hogy a hatályos választási rendszert támogatja – fejtette ki Ed Miliband. A politikus szerint az alternatív szavazat rendszere ezzel ellentétben akkor is helyzetbe hozhatná a progresszív erőket, amikor nem tudnak összefogni a Konzervatív Párttal szemben.
Mindeközben William Hague tory külügyminiszter a tárca korábbi baloldali (!) vezetőivel együtt arra figyelmeztetett, hogy alapvető hiba lenne azt a jelenlegi rendszert lecserélni, amelyet sok más demokratikus berendezkedésű ország lemásolt. Hague a The Times-nak elmondta: „Demokráciák világszerte a mi választási rendszerünk módszerét használják, amely azért lehet ilyen sikeres, mert egyértelmű, mindenki számára érthető, és mert az AV rendszerével szemben egy választó, egy szavazati jogot kap.”
Kósa Lajos Ferenc