Messze még Kína és az USA gazdasági függetlenedése

Az Egyesült Államok és Kína gazdasági szétválása “még nagyon messze van”, ám az Amerika-központú rendszertől való eltávolodás minden bizonnyal Peking érdeke – mondta Eswar Prasad, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Kínáért felelős részlegének egykori vezetője.

“Ez a két ország továbbra is nagyon szoros gazdasági kapcsolatokat ápol egymással. Ha belegondolunk, ez nem is meglepő, lévén elkerülhetetlen, hogy a világ két legnagyobb gazdasága ne ütközzön egymásba különféle dimenziókban. Ugyanakkor Kína azon vágya, hogy szeretne kiszabadulni a dollár központú nemzetközi pénzügyi rendszer szorításából, régóta piszkálja az ázsiai óriás fantáziáját, ezért szorgalmazza egyre buzgóbban a jüan használatát a külkereskedelemben” – magyarázta Prasad, aki jelenleg a Cornell Egyetem professzora.

Kína mindemellett aktívan és folyamatosan nyitja meg tőkepiacát a külföldi befektetők előtt, miközben liberalizálja árfolyamrendszerét. “Ez összekapcsolódik a hazai tőkepiac fejlődésével, amelyről a kínai vezetők tudják, hogy döntő jelentőségű lesz a jövőben a fenntartható kínai növekedés szempontjából” – tette hozzá a szakértő.

Mi lesz a térség országaival?

“A Kína és az USA közti nagyhatalmi dinamika minden bizonnyal érdekesebbé vált a feszültségek éleződésével. Miközben korábban úgy tűnt, Kína előnyös helyzetbe került a járvány korai szakasza során, jelenleg több ország (például Ausztrália) is azon igyekszik, hogy visszaszorítsa politikai befolyását, meglepve ezzel a kínai vezetést” – mondta Prasad.

“Peking úgy gondolta, az Ázsia és a világ többi része felett gyakorolt politikai és gazdasági ellenőrzése jól halad. Egyes országok azonban most meg akarják nyomni a reset gombot” – fejtette ki.

A szakértő ugyanakkor aláhúzta, hogy a legtöbb ország számára, amely el akarja kerülni, hogy Kína “rátegye a kezét”, egyszerűen nincs olyan alternatíva, amelyre támaszkodhatna. Régen az Egyesült Államok töltötte be ezt a szerepet, azonban a régió országai ma már nem számíthatnak rá.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: CNBC

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »