Észak-Korea beleegyezett abba, hogy nemzetközi szakértők jelenlétében véglegesen leszereli a jongbjoni atomlétesítményt és a Szohe rakétakísérleti telepet, amennyiben az Egyesült Államok is teljesíti a szingapúri amerikai-észak-koreai megállapodásban foglaltakat – jelentette be Mun Dzse In dél-koreai elnök Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel tartott közös sajtótájékoztatóján Phenjanban szerdán.
A két koreai vezető tárgyalásaik végeztével nyilatkozatot is aláírtak erről. Jelenlétükben a két ország védelmi miniszterei pedig átfogó katonai megállapodást kötöttek. A ceremóniát a Pekhvavon állami vendégházban rendezték, ahol a dél-koreai elnököt és kíséretét szállásolták el. Az eseményről készült felvételeken látható, hogy a két vezető kézjegyével látja el a nyilatkozatot, majd kezet ráz egymással. Az idén ez volt a harmadik találkozójuk.
Az aláírást követő közös sajtótájékoztatón Mun Dzse In bejelentette, hogy Észak-Korea az atomfegyver-mentesítés irányába mutató konkrét lépések megtételébe egyezett bele: hozzájárult ahhoz, hogy nemzetközi szakértők jelenlétében véglegesen leszereljék a jongbjoni nukleáris létesítményt, illetve a Szohe rakétakísérleti telepet, amennyiben az Egyesült Államok is teljesíti a júniusban született, szingapúri amerikai-észak-koreai megállapodásban foglaltakat.
Kapcsolódó cikkünk: Mégsem olyan biztos az észak-koreai leszerelés
Mun a Kimmel közösen tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: a két Korea megállapodott abban, hogy „eltávolítanak minden olyan veszélyt, amely háborúhoz vezetne a félszigeten”. A dél-koreai elnök hangoztatta: a teljes atomfegyver-mentesítés a már nem is olyan távoli jövőben megvalósulhat. Mun szerint megállapodás született egy közös katonai bizottság létrehozásáról is, amelynek feladata lesz felmérni a feszültségcsökkentés lehetőségeit, s fenntartani a kommunikációt az esetlegesen felmerülő válságok feloldása érdekében.
„Megállapodtunk, hogy a Koreai-félszigetet a béke földjévé tesszük, amely mentes lesz az atomfegyverektől és a nukleáris fenyegetéstől” – jelentette ki Kim, aki egyben kifejezte azt a szándékát, hogy még az idén szeretne Szöulba látogatni. Amennyiben ez megvalósul, ez lenne az első alkalom 1945 óta, hogy az észak-koreai rezsim vezetője a déli szomszéd fővárosába látogat.
A csúcsot lezáró közös nyilatkozatban a két Korea bejelentette: tengeri és szárazföldi határaik mentén „ütközőzónákat” hoznak létre, hogy elejét vegyék a véletlen katonai összetűzéseknek.
A két Korea a nyilatkozatban vállalta továbbá a keszongi ipari park újranyitását, illetve a Gyémánt-hegységben lévő idegenforgalmi beruházás folytatását. A keszongi ipari parkot 2004-ben nyitották meg, 124 dél-koreai vállalat több mint 124 ezer embert alkalmazott ott. A parkot azután zárták be, hogy Észak-Korea 2016-ban föld alatti atomkísérletet hajtott végre, és – mint állította – hordozórakétával műholdat állított Föld körüli pályára.
A zárónyilatkozat ezen kívül rögzíti: közösen fognak azon fáradozni, hogy elnyerhessék a 2032-es nyári olimpia közös megrendezésének jogát.

Phenjan, 2018. szeptember 18.
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (j) Mun Dzse In dél-koreai elnököt fogadja a Koreai Munkapárt phenjani központjában 2018. szeptember 18-án, a háromnapos csúcstalálkozójuk kezdőnapján. A kétoldalú tárgyalások középpontjában az észak-koreai atomfegyverprogram leállítása és a fegyverszünettel véget ért 1950-53-as koreai háború békemegállapodással történő lezárása szerepel. Dél-koreai elnök legutóbb tizenegy éve látogatott az észak-koreai fővárosba. (MTI/EPA/Phenjani sajtóiroda/pool)
A csúcstalálkozó alkalmával No Kvang Csol észak-koreai és Szong Jong Mu dél-koreai védelmi miniszter átfogó katonai megállapodást írtak alá a feszültségek csökkentéséről, valamint arról, hogy elejét vegyék a véletlen katonai incidenseknek.
A dokumentum szerint a két Korea decemberig 11 őrhelyet számol fel a demilitarizált zónában, s repüléstilalmi övezetet hoznak létre a demarkációs vonal mentén. Azt is rögzítették, hogy erőfeszítéseket tesznek, hogy „a két Koreát elválasztó demilitarizált övezet a béke és a fejlődés övezetévé” váljon. Vállalták, hogy fegyverektől mentessé teszik a határon fekvő, közös ellenőrzés alatt lévő Panmindzsont, és már október folyamán felszedik az aknákat a településhez közeli biztonsági övezetben, amelyet ezután megnyitnak turisták és megfigyelők előtt.
A védelmi megállapodás rögzíti, hogy felkutatják az 1950-53-as koreai háborúban elesett katonák maradványait. A dokumentum szerint aknamentesítésre és az egyéb robbanószerek eltávolítására van szükség, mielőtt az első ilyen közös vállalkozás kezdetét veheti jövő áprilisban.
Az Európai Unió is reagált, Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője nyilatkozatában nagy előrelépésnek nevezte, hogy Észak- és Dél-Korea vezetője konkrét kötelezettségvállalásokat tett a leszerelés, az ellenségeskedés megszüntetése és a humanitárius együttműködés érdekében. Aláhúzta, az Európai Unió minden lehetséges módon kész támogatni a Koreai-félsziget teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan nukleáris leszerelésére irányuló valamennyi erőfeszítést.
Szerdán Mun Dzse In szóvivője azt is bejelentette, hogy Mun és Kim csütörtökön a kínai határon fekvő Pektu-hegyre látogat, amely szakrális jelentőséggel bír minden koreai számára.
Forrás: MTI/TASZSZ/Reuters/AP/Yonhap