Személyzeti átalakítások következhetnek Trump csapatában

Lemondott a Fehér Ház kommunikációs igazgatója. Mike Dubke még május 18-án, Trump elnök európai körútja előtt nyújtotta be lemondását, az erről szóló információ azonban csak kedden került nyilvánosságra.

A szakember a Fehér Ház kommunikációs stratégiájának irányítója volt, így például az ő felelősségi körébe tartozott a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója James Comey elbocsátása utáni kommunikáció.

A korábban republikánus stratégiai főtanácsadóként és egy médiavállalat alapító-vezérigazgatójaként dolgozó 47 éves Dubke lemondásáról szóló hírt elsőként az Axios hírportál hozta nyilvánosságra – miután Dubke kedden reggel e-mailben közölte ezt a munkatársaival -, majd maga Dubke beszélt róla a Politico című lap újságírójának adott interjújában. Mint elmondta: a lemondást az elnök azonnal el is fogadta. Meglepetését fejezte ki, hogy az információ csak a lemondás után 12 nappal került ki a kiszivárogtatásairól „híres” Fehér Házból.

Dubke ennek ellenére egyelőre még a Fehér Házban dolgozik, azt ígérte ugyanis az Donald Trumpnak, hogy – a nyugodt átmenet biztosítása  érdekében – az új vezető megérkezéséig a posztján marad. A tisztségviselő személyes okokat említett a távozás magyarázataként. A Politico hozzátette: Trump elnök már korábban is elégedetlenségét hangoztatta a munkájával kapcsolatban.

Dubke távozását a Fehér Házban várható személyzeti átalakítások első lépéseként értékelik Washingtonban. Sajtójelentések már hetek óta szólnak arról hogy Trump elnök átalakítja csapatát, megbízható régi munkatársakat visz a Fehér Házba. Corey Lewandowskit, választási kampánya első menedzserét, és annak egykori helyettesét, David Bossie-t emlegetik a leginkább lehetséges új munkatársakként. Donald Trump hétfőn mindkettőjükkel tárgyalt a Fehér Házban.

Várhatóan háttérbe szorul – de változatlanul a Fehér Házban marad – Sean Spicer,  jelenlegi szóvivő is.

A lemondásról tudósító amerikai közszolgálati rádió (NPR) leszögezte: bármely kommunikációs csapatnak a Fehér Házban nehéz dolga van, hiszen az elnök folyamatosan Twitter-bejegyzésekkel kommunikál. Kedden reggel például két bejegyzést is nyilvánosságra hozott. Az egyikben amiatt panaszkodott, hogy a Németországgal folytatott amerikai kereskedelem „masszívan deficites” és Berlin „a szükségesnél jóval kevesebbet költ a NATO-ra és katonai kiadásokra”.

Kapcsolódó anyagunk: Trump nem áll le Twitter-diplomáciájával

A másik mikroblog-bejegyzésben az Oroszországgal kapcsolatos vizsgálatokról írt. Megismételte, hogy a tavalyi elnökválasztáson vereséget szenvedett demokraták kísérletéről van szó, akik szerinte „hamis hírekkel” terelik el a figyelmet a saját vereségükről. „Oroszország minden bizonnyal nevet az Egyesült Államokon” – fogalmazott Donald Trump.

Donald Trump amerikai elnök Twitter-üzenetben sürgette a szenátust, hogy fogadja el az egészségbiztosítási és az adótörvényt, azt javasolva, hogy szükség esetén a szavazás szabályainak megváltoztatása révén ne kétharmados, hanem egyszerű többség is elegendő legyen a jóváhagyáshoz.

A száz tagú szövetségi szenátusban hatvan voksra van szükség a sarkalatos törvények elfogadásához, az egyszerű többség 50+1 szavazatot jelent. „A szenátusnak azonnal át kell térnie az 51 voksos szavazásra, gyorsan és könnyen el kell fogadnia az egészségbiztosítási és az adócsökkentésről szóló törvényt. A demokraták ezt így csinálnák, semmi kétség!” – írta bejegyzésében Donald Trump.

A szenátus republikánus többségének vezetője, Mitch McConnell még nem reagált az elnök javaslatára. Hasonlóképpen, a szenátusi szabályzat megváltoztatása után, egyszerű többséggel szavazták meg áprilisban Neil Gorsuch bírót az alkotmánybíróság szerepét ellátó szövetségi legfelső bíróság új tagjának. A szabályzat megváltoztatásának módszerét egyébként legutóbb 2013-ban a demokrata párti szenátorok alkalmazták. Harry Reid, a szenátus demokrata frakciójának akkori vezetője Obama elnök bíró-jelöltjeinek megszavaztatása érdekében döntött így.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »