Kevesebb új munkahely és fizetés várható a brit cégeknél

A Brexit hatásaként várhatóan kevesebb brit cég vesz fel új munkaerőt, valamint a legtöbb helyen az inflációnál kisebb mértékben szándékoznak növelni a fizetéseket jövőre – mondta hétfőn a brit Személyzeti Fejlesztési Intézet (CIPD).

Az intézet felmérése alapján bár a negyedik negyedévben több embert vesznek fel, mint amennyit elbocsátanak, azonban a nettó foglalkoztatás 22-re csökken az előző negyedéves 27-ről. A CIPD szerint továbbá a bérek reálértéke valószínűleg csökkenni fog jövőre, mivel a munkáltatók kisebb mértékben kívánják emelni a fizetéseket, mint ahogy az infláció nő.

„A jelentés rámutat arra, hogy az Egyesült Királyság gazdaságának bizonyos mértékű ellenszéllel kell szembenéznie azután, hogy eldöntötték: elhagyják az Európai Uniót” – nyilatkozta Gerwyn Davies, a CIPD munkaerő-piaci elemzője. „A fizetési elvárások már eleve gyengék, és ahogy az infláció egyre emelkedik, a következő időszakban a reálbérek alacsony vagy negatív növekedésével lehet számolni” – tette hozzá.

Eddig a brit munkaerőpiac és a tágabb értelemben vett gazdaság nagyrészt túlélte a népszavazás eredménye által kiváltott kezdeti sokkot. Ám a közgazdászok további lassulásra számítanak a fogyasztói árindex növekedésében azután, hogy megkezdik a kilépési tárgyalásokat. Theresa May miniszterelnök kijelentései aggodalomra adnak okot, hogy a szigetország exportcégei számára vajon mennyi hozzáférést engedélyez majd a kormány az EU egységes piacához.

A CIPD felmérése azt mutatja: a munkáltatókat az is aggasztja, hogy tudnak-e majd munkaerőt felvenni az EU-ból. A brit cégek mindössze 6 százaléka támogatja az ún. „hard” Brexitet, vagyis azt az elképzelést, hogy Nagy-Britannia ne csak az Európai Unióból, hanem annak egységes belső piacáról és a vámunióból is vonuljon ki, és ami egyúttal megakadályozná a munkaerő szabad áramlását is a blokkból.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: Reuters

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »