Az Északi-sarkvidék már 2030-ra jégmentes lehet nyaranta

Az eddigi jelentések alapján úgy volt, hogy az Északi-sarkvidék legkorábban az évszázad közepe felé válhat jégmentessé nyaranta, egy friss tanulmány azonban kimutatta: ez már 2030-ra bekövetkezhet.

A sarkvidéki tengeri jég olvadásának 90 százaléka az ember okozta globális felmelegedés eredménye, míg a maradékért különféle természetes tényezők felelősek.

A Nature Communications folyóiratban publikált tanulmány azt mutatja, hogy még ha jelentősen csökkentjük is az üvegházhatású gázok kibocsátását, az elkövetkező évtizedekben szeptemberben mindig jégmentes lesz az Északi-sarkvidék. Az elemzésben azt is aláhúzzák, hogy ha a kibocsátások lassan csökkennek vagy tovább nőnek, az első jégmentes nyár a 2030-as években bekövetkezhet, több mint egy évtizeddel korábban, mint a korábbi előrejelzések szerint.

A tanulmányt készítő tudósok arra figyelmeztetnek, hogy ennek következtében az északi féltekén egyre szélsőségesebb időjárásra kell készülni.

„Tudósokként évtizedek óta figyelmeztetünk az Északi-sarkvidék nyári tengeri jégveszteségére. Ez most a földi rendszer első olyan jelentős eleme, amelyet a globális felmelegedés miatt elveszítünk. Az emberek nem hallgattak a figyelmeztetéseinkre” – mondta Dirk Notz professzor, a Hamburgi Egyetem munkatársa, aki a kutatócsoport tagja volt.

A műholdas feljegyzések 1979-es kezdete óta a nyári sarki jég évtizedenként 13%-kal csökkent, ami a klímaválság egyik legnyilvánvalóbb jele. A sarkvidéki tengeri jég a nyár végén, szeptemberben éri el éves minimumát.

https://www.instagram.com/p/CtMAr80of4E/
  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: The Guardian / Instagram

Hozzászólások ()

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »