Oroszország és Kína atomenergetikai megállapodást kötött

A gyorsneutronos reaktorok fejlesztéséről és a nukleáris üzemanyagciklus zárásáról írt alá hosszú távú együttműködési megállapodást Alekszej Lihacsov, az orosz Roszatom vezérigazgatója és Csang Ko-csien, a Kínai Népköztársaság Atomenergia Hatóságának (CAEA) vezetője Hszi Csin-ping kínai elnök oroszországi látogatása során Moszkvában – közölte a Roszatom.

A közlemény szerint a megállapodás kiterjed a gyorsneutronos reaktorokkal kapcsolatos folyamatban lévő és új projektekre, az urán-plutónium üzemanyag gyártására, illetve a kiégett nukleáris üzemanyag kezelésére.

Az együttműködésre 2024 végéig ütemterv készül, amely megalapozza a következő évtizedek globális szintű közös munkáját, atomenergetikai fejlesztéseit – írták.

A közleményben felidézik, hogy az orosz-kínai atomenergetikai együttműködés egyik legjelentősebb projektje a Csiangszu tartományban, a Sárga-tenger partján épült Tienvani Atomerőmű harmadik ütemének kivitelezése, amelyet a Roszatom mérnökvállalata, az ASZE végez.

Ezen kívül Liaoning tartományban épül a Hszütapu Atomerőmű is, amelynek 3. és 4. blokkját az AESZ-2006 projekt alapján VVER-1200-as reaktorokkal szerelik fel. Az eddigi együttműködés további része a CFR-600 gyors neutronos blokk üzemanyag-szállítási szerződése; a fűtőelemeket a Roszatom üzemanyaggyártó vállalata, a TVEL állítja elő – közölte a Roszatom.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Forrás: MTI

Hozzászólások ()

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »