Oroszország főként rubelért és jüanért exportált tavaly

Tavaly több mint harmincszorosára nőtt a jüan részesedése az orosz exportelszámolásban, a rubelé pedig csaknem megháromszorozódott. A rubel és az orosz állam által barátinak minősített valuták az exportelszámolások több mint felét tették ki, a dollár és az euró részesedése 48 százalék volt – közölte Oroszország Nemzeti Bankja a csütörtökön közzétett pénzpiaci kockázati jelentésében.

A jüan részesedése az exportelszámolásokban 0,5-ről 16 százalékra nőtt 2022-ben, míg a rubelé 12 százalékról 34-re emelkedett. További 2 százalékot tettek ki a többi „baráti fizetőeszközök”.

„A barátságtalan országok által bevezetett szankciók hátterében széleskörű strukturális átalakulás ment végbe az orosz gazdaságban 2022 márciusa óta, többek között a külkereskedelmi elszámolások tekintetében is” – áll a jelentésben.

Az Oroszországgal szemben barátságtalannak minősített országok devizáinak – ilyen a dollár és az euró – aránya 87-ről 48 százalékra esett vissza az exportelszámolásban.

Az import-vonatkozású fizetések szerkezete is megváltozott: a barátságtalan országok devizáinak aránya itt 65-ről 46 százalékra csökkent. A jüan részesedése 4-ről 23 százalékra nőtt, a rubelé pedig 29-ről 27 százalékra csökkent. A többi „baráti fizetőeszköz” részesedése 2023 elején 4 százalék volt.

Forrás: MTI

Hozzászólások ()

Friss hírek

A világszerte népszerű lager Olaszországból (x)

Olaszország hazai gyártású sörei közül az egyik legismertebb a Peroni, amely szerte a világon kedvelt márka. A Forma-1 futamok iránt rajongók is ismerhetik, ugyanis az Aston Martin egyik fő támogatója. A cikkben annak járunk utána, hogy mit érdemes tudni erről a sörről.

Read More »