Jelentősen drágult az energia Ausztriában

Ausztriában januárban – a decemberi átmeneti csökkenés után – nagymértékben emelkedett a háztartási energia ára.

Az osztrák energiahivatal (Austrian Energy Agency) által vezetett energia-árindex (Energiepreisindex, EPI) januárban 12,8 százalékkal nőtt az előző havihoz képest, ami 2022 márciusa óta a legnagyobb havi emelkedés. Decemberben az EPI 10,9 százalékkal csökkent.

Forrás: Statistik Austria / Osztrák Energiahivatal

A villamos áram 25,9 százalékkal, a távhő 22,2 százalékkal, a földgáz 15,4 százalékkal drágult havi bázison. A fapellet ára 7,3 százalékkal csökkent, míg a fűtőolajé 1,2 százalékkal mérséklődött.

Éves bázison az árindex 40,8 százalékos emelkedést mutatott januárban a decemberi 26,7 százalék után. A földgáz árindexe éves bázison 104,0 százalékos emelkedést jelez. A távhő ára 94,3 százalékkal áll magasabban, a fűtőolaj ára 49,6 százalékkal, a fapellet ára 98,9 százalékkal, a dízel üzemanyag ára 23,8 százalékkal, a szuperbenzin 10,2 százalékkal, a tüzifa ára pedig 83,4 százalékkal áll feljebb éves bázison.

Az EPI árindex képzésében legnagyobb súlyozással, 26 százalékkal a dízel vesz részt, 25 százalékkal az elektromos áram, 17 százalékkal pedig a szuperbenzin. A földgáz és a távhő súlyozása egyaránt 10 százalék.

Forrás: MTI / Osztrák Energiahivatal

Hozzászólások ()

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »