Spanyolország a napelemekben látja a megoldást

Miközben Európa egyre fenyegetőbb energiaválsággal küzd, a spanyolok „a nap felé fordulnak”, hogy kielégítsék villamosenergia-szükségleteiket.

A madridi székhelyű Ecooo Energía Ciudadana szövetkezet szerint az elmúlt évben 213 százalékkal nőttek a napelemek telepítésére vonatkozó kérelmek Spanyolországban. A változásra négy évvel azután került sor, hogy az ország megszüntette a hazai előállítású napenergiára kivetett, úgynevezett „napadót”.

Az új jogszabályok pedig lehetővé teszik, hogy a spanyolok „energiaközösségeket” hozzanak létre; kollektív létesítményeken keresztül termeljenek energiát. Manuel Ruiz, egy önellátó csoport támogatójának elmondása szerint mindössze két év alatt 200 ilyen létesítményt hoztak létre.

A napenergiából származó villamosenergia arányát tekintve Spanyolország a harmadik helyen áll Hollandia és Németország után. Ez nem kis teljesítmény, ráadásul az emberek is azt állítják, hogy kezdik a pénztárcájukon érezni a napenergia előnyeit. Joaquín Sáez, egy másik önellátó csoport tagja közölte, hogy neki a 15 darab, 5500 watt teljesítményű napelem panel elegendő energiát termel, hogy nullás legyen a villanyszámlája.

„Az önellátás fellendülését tapasztaljuk” – mondta Laura Ramos, az Ecooo Energía Ciudadana kommunikációs vezetője, hozzátéve, hogy 2023-ra is már telített a piac; nincs elég alapanyag és technikus sem, aki elvégezné a telepítéseket.

A növekedés ráadásul nem csak Spanyolországra korlátozódik; a napenergia Európa-szerte virágzik. Az EU-ban május és augusztus között a villamosenergia 12 százaléka származott napenergiából, míg ez az arány 2020-ban még csak 5,2 százalék volt.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: Euronews

Hozzászólások ()

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »