Kiürítik a kijevi amerikai nagykövetséget

Noha a brit hírszerzés semmi újat nem mondott Moszkva terveit illetően, amiről ne tudnának már Kijevben, a londoni kormányzat igen jól, részletekbe menően és konkrét személyekre is kiterjedten ismeri az ukrajnai helyzetet – jelentette ki Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója vasárnap a BBC Ukrajina hírportálnak nyilatkozva.

A tisztségviselő arra reagált, hogy a brit külügyminisztérium vasárnap ismertetett értesülései szerint Moszkva Oroszországgal baráti viszonyt ápoló ukrán politikusokat akar hatalomra juttatni Kijevben. A tárca közölte: információi vannak arról, hogy Oroszország egyik potenciális jelöltje Jevhenyij Murajev volt parlamenti képviselő, a Moszkva-barátnak tartott Nas ukrán hírtelevízió tulajdonosa.

Podoljak kifejtette, hogy amikor 2014-ben kitört a háború, az orosz vezetés felhasználta Kijev ellen a „marginális, de még mindig létező” Moszkva-barát „politikai és társadalmi struktúrákat, személyiségeket”. Utóbbiakat afféle „politikai meghatalmazottaknak” nevezte, akiknek az a feladatuk, hogy az ukrán közvéleményen keresztül folyamatosan „belülről” támadják Ukrajnát.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Putyin: a Krím már örökké Oroszország része lesz

Már mintegy félmillió orosz települt át a Krím-félszigetre

A tanácsadó kiemelte, hogy „a 2014-2019 közötti időszakban a politikai spektrumnak ez a része nemhogy nem tűnt el, de még fel is erősödött”, és ezért a hivatalban lévő elnök elődjét, Petro Porosenko volt államfőt tette felelőssé. Megfogalmazása szerint az olyan személyek neve, mint Murajev és a Vlagyimir Putyin orosz elnök „komájaként” emlegetett Viktor Medvedcsuk, „meglehetősen veszélyes öröksége” Porosenko elnökségének és „hazug” politikájának.

A tisztségviselő kitért arra, hogy Murajev azzal „védekezik”, hogy Oroszország szankciókat vetett ki ellene, már négy éve megtiltotta számára a beutazást területére.

„Az orosz szankciókat nyilvánvalóan nem azért vezették be ellene, mert Murajev Ukrajna függetlensége mellett van, hanem azért, mert engedély nélkül versengett Medvedcsukkal az orosz érdekek érvényesítésének lehetőségéért.”

„Arra, hogy mi a jelenlegi helyzet a Murajev és Oroszország közötti kapcsolatokban, és hogy Murajev lesz-e az új Akszjonov, a rendfenntartó hatóságoknak kell választ adnia” – tette hozzá Podoljak, utalva Szerhij Akszjonov krími vezetőre, akit Oroszország a félsziget 2014-es megszállásakor segített hatalomra.

Az amerikai nagykövetség már ürül

Eközben az orosz tankok, vadászgépek és egyéb katonai járművek továbbra is érkeznek az orosz-ukrán határ közelébe, és orosz csapatokat láttak körülbelül 30 kilométerre a határtól.

Ennek nyomán az amerikai belügyminisztérium felszólította a Kijevben lévő amerikai nagykövetségen dolgozók családtagjait, hogy hagyják el az országot, mivel az orosz támadás bármikor megkezdődhet. Ebben a helyzetben nem lesz lehetőség az amerikai állampolgárok evakuálására, így az amerikai állampolgároknak ennek megfelelően kell cselekedniük.

Az amerikai belügyminisztérium azt is közölte, hogy a nem létfontosságú munkatársak és a dolgozók családtagjai kormányzati költségen térhetnek vissza az Egyesült Államokba. Az amerikai hatóságok hangsúlyozták, hogy a kijevi nagykövetség továbbra is nyitva marad és a vasárnapi bejelentés nem evakuálást jelent.

Forrás: MTI / The Guardian

Hozzászólások ()

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »