Azzal, hogy Ausztrália és Új-Zéland bejelentették, hogy ratifikálták az egyezményt, 2022 januárjában életbe lép a világ legnagyobb kereskedelmi megállapodása, amelynek Kína a tagja, az Egyesült Államok viszont nem.
Az RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) néven induló átfogó szabadkereskedelmi megállapodást 15 ázsiai-csendes-óceáni ország írta alá tavaly novemberben.
A lista magában foglalja Kínát, Japánt, Dél-Koreát, Ausztráliát és Új-Zélandot, valamint a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének tíz tagországát, azaz az ASEAN-országokat. A szövetség a globális gazdaság és a világ népességének 30%-át fedi majd le és mintegy 2,2 milliárd fogyasztót ér el.

Az RCEP adja a világ GDP-jének közel 30%-át. Kép forrása: Wikipédia
Ausztrália keddi közleménye szerint a ratifikáció – az új-zélandi jóváhagyással együtt – lehetővé tette a megállapodás 2022. január 1-jei hatályba lépését, ami mérföldkőnek számít.
Az RCEP 60 nappal azután lép hatályba, hogy minimum hat ASEAN-tag és az öt másik ország közül legalább három ratifikálja a megállapodást. Akik eddig ezt megtették: az ASEAN-országok közül Brunei, Kambodzsa, Laosz, Szingapúr, Thaiföld és Vietnam, emellett pedig Ausztrália, Új-Zéland, Kína és Japán. Ezzel tehát teljesült a feltétel, így az RCEP jövő évtől életbe léphet.
Noha elemzők szerint a kereskedelmi egyezmény gazdasági haszna szerény, és évekbe telne, amíg megvalósul, a megállapodást széles körben Kína geopolitikai győzelmének tekintik egy olyan időszakban, amikor az Egyesült Államok gazdasági befolyása alábbhagyott az ázsiai-csendes-óceáni térségben.
Forrás: CNBC / Kitekintő