Spanyolország fellélegzik, lejár a szükségállapot

Spanyolországban vasárnaptól ismét bárki szabadon utazhat a tartományok között, miután lejár a koronavírus-járvány miatt tavaly október vége óta érvényben lévő szükségállapot.

A szükségállapot fenntartása egységes jogi keretet biztosított az ország 17 tartományában és két autonóm városában ahhoz, hogy az emberek szabad mozgását korlátozni lehessen a járványügyi intézkedések keretében anélkül, hogy bírósági jóváhagyást kelljen kérni. Mostantól azonban az egyes régiók kormányainak újból bíróságon kell érvényt szerezniük a korlátozások jogosságának.

Az elmúlt napokban több tartomány kért ilyen jogi megerősítést, ám eltérő döntések születtek a különböző bíróságokon. Míg a Baleár-szigeteken és Valenciában engedélyezték az éjszakai kijárási tilalom fenntartását, addig Baszkföldön a bíróság pénteken elutasította ezt a kérést. Navarra és a Kanári-szigetek a bírósági döntésekre várnak.

A központi kormány korábban rendeletet fogadott el arról, hogy ilyen esetekben a Legfelsőbb Bíróság illetékes dönteni, sajtóhírek szerint viszont a bíróság kritikus a jogszabállyal kapcsolatban, és egyebek mellett kevesli a határozathozatalra kiszabott öt napos határidőt.

A szükségállapot kivételes helyzetekre való” – reagált Carolina Darias egészségügyi miniszter arra, hogy a regionális elnökök közül többen is szorgalmazták a szükségállapot fenntartását, amíg nagyobb lesz az átoltottság és kedvezőbbek a járványügyi mutatók. A tárcavezető szerint a tartományok rendelkeznek kellő eszköztárral ahhoz, hogy kezelni tudják a járványügyi helyzetet.

A hét folyamán az autonóm helyi kormányok egymás után jelentették be a várható szabályokat, amelyek jelentősen különböznek az egyes területeken.

A spanyol fővárost is magába foglaló madridi autonóm közösségben pénteken ismertették, hogy a vendéglátóhelyek továbbra sem nyithatnak ki reggel hat óra előtt és éjfélkor be kell zárniuk. A fogadható vendégek létszámát zárt térben a befogadóképesség 50 százalékában, a szabadban 75 százalékban korlátozták. Egy asztalnál nem ülhetnek hatnál többen. Az edzőtermek befogadóképességük 50 százalékát használhatják ki.

A Baleár-szigeteken az éjszakai kijárási tilalom mellett fenntartják, hogy a belföldről érkezőknek is 48 óránál nem régebbi negatív koronavírus-tesztet kell bemutatni a repülőtereken vagy a kikötőkben. Az autonóm kormány a magánrendezvények, családi összejövetelek maximális létszámát hat főben szabta meg, csakúgy mint az éttermi asztaltársaságokét. Május 23-ig azonban a vendéglátóhelyek továbbra is csak a teraszaikat üzemeltethetik.

Murcia tartományban a kijárási tilalom megszűnik, a bároknak, éttermeknek és minden egyéb, nem alapvető tevékenységnek éjféltől reggel 6-ig be kell zárniuk, a társasági összejövetelek hat nem egy háztartásban élőre korlátozódnak. Megnyílnak a tartomány határai is.

Fernando Simón, a spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ igazgatója elővigyázatosságra, az óvatosság fenntartására figyelmeztette az embereket. A járványügyi vezető tart attól, hogy a szükségállapot feloldása hamis biztonságérzetet kelthet, miközben a járvány még mindig tart.

A dél-európai országban a járványügyi adatok már második hete a fertőzés terjedésének csökkenését mutatják, a regisztrált napi esetszám az utóbbi napokban 4000 és 8000 között ingadozott. Százezer emberből átlagosan 198-an fertőzöttek az országban. A helyzet Baszkföldön a legkedvezőtlenebb 447 esettel, míg a legkedvezőbb Valenciában, 40 fertőzöttel százezer emberre vetítve.

Az oltóanyagokból több mint 21 millió dózis érkezett, a vakcina első adagját a teljes lakosság 28 százaléka, 13 millió ember kapta meg. Teljes oltással 5,9 millióan rendelkeznek, amely 12,6 százalékos átoltottságot jelent.

  • Kapcsolódó:

Forrás: MTI

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »