NATO-tagországokkal egyeztetett Ukrajna és Grúzia

A NATO védelmi és elrettentő szerepének megerősítését, a „nyitott kapuk politika” folytatását, a keleti partnerek és a nyugat-balkáni országok támogatását szorgalmazta pénteken Bukarestben elfogadott közös nyilatkozatában a román, a lengyel és a török külügyminiszter.

Bogdan Aurescu, Zbigniew Rau és Mevlüt Cavusoglu hagyományos háromoldalú egyeztetésükre idén meghívták Dmitro Kuleba ukrán és David Zalkaliani georgiai külügyminisztert is, a három NATO-tagállam találkozóján ugyanis a legfőbb téma a védelmi szövetség keleti szárnya közelében kialakult feszült helyzet, a Fekete-tenger és Ukrajna térségét fenyegető biztonsági kihívások elemzése volt.

A román, a lengyel és a török külügyminiszter közös nyilatkozatában kiállt Ukrajna és Georgia (ismertebb nevén Grúzia) függetlensége, szuverenitása és – a nemzetközi egyezményekben elismert – területi integritása mellett, és további támogatást ígért a két keleti partnernek.

Közös sajtóértekezletükön Aurescu úgy vélekedett: kedvező fejlemény, hogy Oroszország bejelentette az ukrán határ térségében összevont csapatainak visszavonását, de ez semmit sem változtat azon, hogy azonosítani kell a feszültség kialakulásának okait és az enyhülés módozatait, a hasonló helyzetek kialakulását megelőzendő. Cavusoglu azt hangsúlyozta, hogy a Fekete-tenger a térség államainak „közös otthona”, és közös érdekük a feszültségek távol tartása.

Rau kulcsfontosságúnak nevezte a Balti-tengertől a Fekete-tengerig terjedő térség stabilitásának és biztonságának szempontjából a NATO keleti szárnyának megerősítését, és örömét fejezte ki, hogy az egyeztetésen részt vevő három tagállam ebben a kérdésben azonos álláspontot képvisel.

Kuleba a bukaresti megbeszéléseket megelőzően fontos politikai jelzésnek, konkrét támogatásnak nevezte azt, hogy a 2012-es chicagói NATO-csúcs után regionális együttműködést is kialakító három NATO-tagállam most első alkalommal Ukrajnát és Georgiát – az észak-atlanti szövetség „fekete-tengeri kulcspartnereit” – is meghívta a találkozóra.

A román-lengyel-török háromoldalú külügyminiszteri találkozó résztvevőit csütörtökön Klaus Iohannis román államfő is fogadta, aki azt javasolta: a három ország védelmi miniszterei is szervezzenek háromoldalú találkozót, hogy javítsák együttműködésüket a NATO keleti szárnyának erősítése érdekében.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »