Államcsőd-hullámmal fenyeget a koronavírus

Az új koronavírus okozta világjárvány súlyos gazdasági sokkja miatt idén valószínűleg rekordot dönt a törlesztési csődbe kerülő államadósok száma – áll a Fitch Ratings kedden Londonban ismertetett tanulmányában.

A nemzetközi hitelminősítő kiemelte, hogy az év eleje óta eddig három szuverén törlesztési csődesemény történt: Argentína, Ecuador és Libanon került hátralékba államadósság-szolgálati kötelezettségeivel. Ez azt jelenti, hogy a törlesztési csődbe került államadósok száma máris beállította az eddigi éves rekordot: a Fitch által besorolással ellátott szuverén adósok közül 2017-ben szintén három – El Salvador, a Kongói Köztársaság és Venezuela – lett hátralékos államadósság-törlesztéseivel.

A hitelminősítő londoni elemzői ugyanakkor az év eleje óta jellemző minősítési dinamika alapján azzal számolnak, hogy az idén még további államcsődök várhatók, vagyis a törlesztési hátralékba kerülő államadósok száma meghaladja az eddigi éves rekordot.

A Fitch Ratings e várakozás alátámasztására kiemeli, hogy az idén mindössze négy hónap alatt 29 szuverén leminősítést hajtott végre, ami szintén rekord. Ugyancsak rekord az államadós-osztályzatokra érvényes, leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátások nettó egyenlege, amely jelenleg 28 a 2019 végén mért 4 után. A cég közölte azt is, hogy öt államadósra tart érvényben „CCC” vagy ennél alacsonyabb szuverén kockázati besorolást.

A Fitch kimutatása alapján a „CCC/CC/C” államadós-osztályzati sávon belül az 1995-2019 közötti időszak egészének évenkénti átlagában 26,5 százalék, halmozott ötévi átlagban számolva 38,5 százalék volt az államadósság-törlesztési csődök aránya. A minősítő definitív besorolási módszertana szerint a „CCC” szuverén osztályzat jelentős adóskockázatot és a törlesztési csőd tényleges lehetőségét jelzi, a „CC” minősítés pedig nagyon magas adóskockázatot jelent, és arra utal, hogy valószínűsíthető a törlesztési csőd valamilyen formája.

A történelmi távlatú tapasztalatok alapján mindez arra vall, hogy 2020-ban további államcsődök várhatók – áll a tanulmányban.

A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy az államadósokat érintő csődesemények viszonylag ritkák: a cég mindössze 23 szuverén csődeseményt regisztrált azóta, hogy az 1990-es évek közepén elkezdte az államadós-kötelezettségek osztályzását.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Egy másik globális piacvezető hitelminősítő, a Moody’s Investors Service legutóbbi tanulmánya szerint az új koronavírus okozta járvány súlyos gazdasági hatásai miatt rekordra emelkedett azoknak a vállalatoknak a száma is, amelyek elveszíthetik befektetési ajánlású adósosztályzatukat.

A Moody’s összesítése szerint az idei első negyedévben 26-tal 96-ra emelkedett a cég által besorolással ellátott globális vállalati listán azoknak a nem pénzügyi szolgáltatási cégeknek a száma, amelyek a befektetési, illetve a befektetésre már nem ajánlott – vagyis spekulatív, magas hozamú – osztályzati sáv határára kerültek.

A „bukott angyallá” válástól – vagyis a befektetésre ajánlott osztályzat elvesztésétől – közvetlenül veszélyeztetett vállalatok száma a Moody’s globális besorolási listáján 43-ról 76-ra nőtt; ez szintén rekord.

Forrás: MTI

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »