Vegyi fegyvert vethettek be májusban a szíriai kormányerők

Az Egyesült Államok arra a következtetésre jutott, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya vegyi fegyverként klórgázt vetett be egy májusi ütközetben Idlíb tartományban – jelentette be az amerikai külügyminiszter csütörtökön New Yorkban.

„Az Aszad-rezsim megszámlálhatatlan, háborús bűnnek és emberiesség elleni bűncselekménynek tekinthető kegyetlenségért felelős” – fogalmazott sajtóértekezletén Mike Pompeo. „Ma bejelentem, az Egyesült Államok arra a következtetésre jutott, hogy az Aszad-rendszer május 19-én klórgázt vetett be vegyi fegyverként”, és ez a támadás „nem marad válasz nélkül” – tette hozzá.

Május 22-én az amerikai külügyminisztérium közleményben jelentette be, hogy május 19-én Szíria északnyugati vidékén támadást követtek el, amely során a kormányerők állítólag klórgázt vetettek be.

„Megismételjük korábbi figyelmeztetésünket: amennyiben az Aszad-rendszer vegyi fegyvereket alkalmaz, az Egyesült Államok és szövetségesei gyors és megfelelő választ adnak” – fogalmazott akkor az amerikai külügyminisztérium.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet viszont akkor azt közölte: nincs bizonyíték arra, hogy a damaszkuszi vezetés újabb vegyifegyver-támadást követett el Északnyugat-Szíriában. A szervezet úgy tudta, az eredeti információ az al-Kaida terrorhálózathoz közel álló Haját Tahrír as-Sám (HTS) szélsőséges iszlamista ernyőszervezettől származott.

Idlíb tartomány nagy részét és a vele szomszédos Aleppó, Hama és Latakia tartomány egy részét a szíriai lázadók és a HTS szélsőséges iszlamistái tartják uralmuk alatt.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Forrás: MTI/AFP/Reuters

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »