A NATO kihívásairól egyeztettek Ankarában

A NATO kihívásairól és biztonsági kérdésekről tanácskozott pénteken Ankarában Mevlüt Cavusoglu török, Jacek Czaputowicz lengyel és Teodor Melescanu román külügyminiszter.

Czaputowicz a háromoldalú találkozó utáni sajtótájékoztatón rámutatott: Oroszország fenyegetést jelent Európa biztonságára, különösen ami a fekete-tengeri térségben folytatott tevékenységét illeti. Mint kiemelte, Lengyelország ezért támogatja, hogy a NATO katonai állásokat létesítsen a térségben. „Meg kell tehát teremteni Közép- és Kelet-Európában az Egyesült Államok hadászati jelenlétének feltételeit is” – szorgalmazta a lengyel külügyminiszter.

Cavusoglu, a NATO-tagállamok közötti szolidaritás és összhang jelentőségét hangsúlyozva, a Törökország által Oroszországtól vásárolt légvédelmi rakétarendszer közeledő leszállításával kapcsolatban nyomatékosan leszögezte: Ankara figyelembe veszi a szövetség aggodalmait.

Egyúttal emlékeztetett: Törökország nemrégiben egy olyan munkacsoport létrehozását javasolta Washingtonnak, amely kivizsgálja, hogy az orosz Sz-400-as légvédelmi rakéták tényleg veszélyt jelentenek-e a NATO-rendszerekre, azonban még nem érkezett válasz a megkeresésre. Ankara szerint ebben a témában a szakértőknek kellene kimondaniuk az utolsó szót – tette hozzá.

Ankara, 2019. április 19.
A török külügyminisztérium által közreadott képen Jacek Czaputowicz lengyel, Mevlüt Cavusoglu török és Teodor Melescanu román külügyminiszter (b-j) a NATO előtt álló kihívásokról és biztonsági kérdésekről folytatott ankarai tárgyalásait követő sajtóértekezleten 2019. április 19-én.
MTI/AP

Az Egyesült Államok és Ankara más NATO-szövetségesei már többször panaszt emeltek Törökország orosz fegyverbeszerzését célzó terve ellen.

A török vezetés a közelmúltban többször kijelentette: Ankara nem lép vissza az orosz légelhárító rakétarendszer megvásárlásától, mert az már egy lezárt megállapodás. Mike Pence amerikai alelnök április elején ugyanakkor válaszút elé állította Törökországot: vagy továbbra is fontos tagja marad „a történelem legsikeresebb katonai szövetségének”, vagy kockáztatja a NATO-partneri viszonyt.

  • Kapcsolódó cikkeink:

A pénteki ankarai sajtótájékoztatón Czaputowicz az Európai Unió elismerését fejezte ki Törökország menekültpolitikájára vonatkozóan, valamint a további együttműködés és támogatás mellett foglalt állást a terrorizmus elleni közös harcot illetően is.

Forrás: MTI

Friss hírek