A NATO kihívásairól egyeztettek Ankarában

A NATO kihívásairól és biztonsági kérdésekről tanácskozott pénteken Ankarában Mevlüt Cavusoglu török, Jacek Czaputowicz lengyel és Teodor Melescanu román külügyminiszter.

Czaputowicz a háromoldalú találkozó utáni sajtótájékoztatón rámutatott: Oroszország fenyegetést jelent Európa biztonságára, különösen ami a fekete-tengeri térségben folytatott tevékenységét illeti. Mint kiemelte, Lengyelország ezért támogatja, hogy a NATO katonai állásokat létesítsen a térségben. „Meg kell tehát teremteni Közép- és Kelet-Európában az Egyesült Államok hadászati jelenlétének feltételeit is” – szorgalmazta a lengyel külügyminiszter.

Cavusoglu, a NATO-tagállamok közötti szolidaritás és összhang jelentőségét hangsúlyozva, a Törökország által Oroszországtól vásárolt légvédelmi rakétarendszer közeledő leszállításával kapcsolatban nyomatékosan leszögezte: Ankara figyelembe veszi a szövetség aggodalmait.

Egyúttal emlékeztetett: Törökország nemrégiben egy olyan munkacsoport létrehozását javasolta Washingtonnak, amely kivizsgálja, hogy az orosz Sz-400-as légvédelmi rakéták tényleg veszélyt jelentenek-e a NATO-rendszerekre, azonban még nem érkezett válasz a megkeresésre. Ankara szerint ebben a témában a szakértőknek kellene kimondaniuk az utolsó szót – tette hozzá.

Ankara, 2019. április 19.
A török külügyminisztérium által közreadott képen Jacek Czaputowicz lengyel, Mevlüt Cavusoglu török és Teodor Melescanu román külügyminiszter (b-j) a NATO előtt álló kihívásokról és biztonsági kérdésekről folytatott ankarai tárgyalásait követő sajtóértekezleten 2019. április 19-én.
MTI/AP

Az Egyesült Államok és Ankara más NATO-szövetségesei már többször panaszt emeltek Törökország orosz fegyverbeszerzését célzó terve ellen.

A török vezetés a közelmúltban többször kijelentette: Ankara nem lép vissza az orosz légelhárító rakétarendszer megvásárlásától, mert az már egy lezárt megállapodás. Mike Pence amerikai alelnök április elején ugyanakkor válaszút elé állította Törökországot: vagy továbbra is fontos tagja marad „a történelem legsikeresebb katonai szövetségének”, vagy kockáztatja a NATO-partneri viszonyt.

  • Kapcsolódó cikkeink:

A pénteki ankarai sajtótájékoztatón Czaputowicz az Európai Unió elismerését fejezte ki Törökország menekültpolitikájára vonatkozóan, valamint a további együttműködés és támogatás mellett foglalt állást a terrorizmus elleni közös harcot illetően is.

Forrás: MTI

Friss hírek

Kanada viszontvámot vezet be az amerikai járművekre

Kanada 25 százalékos vámot vezet be az Egyesült Államokból importált járművekre, válaszul a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett vámokra. A kanadai vám azokra az autókra vonatkozik, amelyek kívül esnek a 2019-ben megkötött Egyesült Államok-Mexikó-Kanada kereskedelmi szerződés hatályán. 

Read More »

A szénben és az olajban hisz Donald Trump

Az amerikai szénbányászatra és szénalapú erőművekre vonatkozó korlátozások megszüntetéséről és az energiatermelésben való szerepük fokozásáról írt alá elnöki rendeleteket Donald Trump, melyek megszüntetnek minden korábbi szövetségi korlátozást, amely környezeti és klímavédelmi okokból a széniparra terhelődött.

Read More »