Irak felelőtlen kormánya miatt emelkedhet fel ismét az Iszlám Állam

A Moszul és egyéb szunnita területek felületes újjáépítése vagy elhanyagolása azzal kecsegtet, hogy ezek a területek fognak utánpótlással szolgálni az Iszlám Állam dzsihadista szervezet számára.

Ádil Abdul Mahdi iraki miniszterelnök szerint az egész világnak részt kellene vennie az Iszlám Állam ellen folytatott háború során lerombolt iraki városok újjáépítésében. A múlt héten tartott sajtótájékoztatóján megjegyezte: „A világnak biztonság és stabilitás formájában kell visszafizetnie azt a szívességet, amit Irak tett a terrorizmus elleni harcok során, illetve meg kell akadályoznia, hogy az irakiak elvándoroljanak az országból. A világnak segítenie kell helyreállítani a háború sújtotta iraki területeket.”

A miniszterelnöknek igaza van. A világnak közvetlen érdekében áll Irak újjáépítése: ha az olyan földig rombolt városok, mint például Moszul, így maradnak, a lakosságuk még jobban megkeseredik és egyre fogékonyabbá válik a terrorista csoportok által hirdetett bosszú-ideológiára. Az IÁ és az al-Kaida újjászületése Irakban pedig mindannyiunkat veszélyeztetné.

A probléma azonban az, hogy a világ mindaddig nem tud segíteni Iraknak, amíg magát Abdul Mahdit sem érdekli az ország népének további sorsa. Kormánya reménytelen újjáépítési erőfeszítéseit leginkább Moszul példáján láthatjuk, amely a legnagyobb kárt szenvedte a háború alatt. Közel két évvel a felszabadulása után Irak második legnagyobb városának nagy része szinte pontosan úgy néz ki, mint amikor az Iszlám Állam erőit kiszorították – romokban áll.

Moszul újjáépítési költségének becslése valahol 1 és 2 milliárd dollár között mozog. Abdul Mahdi kormánya azonban mindössze 120 millió dollárt osztott ki az idei költségvetésben Ninive kormányzóságnak, amelynek Moszul a fővárosa. Ez elég szánalmas összeg, tekintve, hogy Irak az OPEC második legnagyobb olajexportőre körülbelül havi 8 milliárd dolláros exportbevétellel.

Ezzel szemben a nemzetközi donorok – az Európai Uniótól és a Világbanktól kezdve az Egyesült Államokon keresztül sok más országig – több száz millió dollárt adományoztak a város újjáépítésére. (A tavalyi, Kuvaitban tartott donorkonferencián a nemzetközi adományozók összességében 30 milliárd dollárt ajánlottak fel az ország rekonstrukciójára.)

A donorok azonban azt mondják, Bagdad a szűk keresztmetszet: Abdul Mahdi kormánya egyszerűen alkalmatlan, hogy jól használja fel a kapott pénzeket. A múlt héten az iraki Szulejmánijja városában tartott konferencián Ramon Blecua uniós nagykövet így fogalmazott: “Az iraki kormány nem tudott felállítani egy rendes cselekvési tervet a Moszul számára”, így az EU által finanszírozott projektek megrekedtek.

Emellett a fórum több résztvevője is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy hozzá nem értése miatt Bagdad elveszítheti az adományozókat, akik inkább más válságokra, sokkal szegényebb országokra (például Jemenre) fordítják figyelmüket.

Megint mások Abdul Mahdi újjáépítéssel szembeni figyelmetlenségének társadalmi és vallási következményei miatt emelték fel szavukat, megjegyezve, hogy a miniszterelnök szétforgácsolja az Iszlám Állam legyőzése után szerzett politikai hatalmát. Moszul és a többi IÁ által uralt város lakossága nagyrészt szunnita. Bár a Szaddám utáni, síiták vezette kormányok elhanyagolták őket, miután a síita többségű iraki erők felszabadították őket, kedvezőbb helyzetbe kerültek. A múlt nyáron tartott választásokon Moszul meghálálta ezt azáltal, hogy Haider al-Abádi addigi miniszterelnökre szavazott.

Mindez azonban egyre halványul. A National Democratic Institute nonprofit szervezet, amely több éven át interjúvolt meg irakiakat, azt mondja, a szunnita területeken sokan elvesztették hitüket a kormányban. A szulejmánijjai fórumon Ancuta Hansen, az NDI Irakkal foglalkozó igazgatója a „mélyülő pesszimizmusra” figyelmeztetett, mondván a szunniták azért küzdenek, hogy újjáépítsék otthonukat és munkát találjanak elpusztított városaikban, s mindeközben egyre fásultabbá válnak.

Már láthattuk ezt a filmet korábban, és ismerjük a folytatást. Az Iszlám Állam már most visszatérőben van Irak egyes részein, fokozva az öngyilkos robbantásos merényletek számát és a félelemkeltést. Már van egy nagy “medence”, amiből új harcosokat toborozhat magának, és minél tovább húzza-halasztja Bagdad az ország újjáépítését, ez a medence annál nagyobb lesz.

Abdel Mahdinak igaza van, hogy a világ felelősséggel tartozik Irak újjáépítéséért, ez a felelősség azonban azzal kezdődik, hogy nyomást gyakoroljanak rá, hogy megtegye a maga részét.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: Bloomberg

Friss hírek

Miért lehet olyan sikeres egy cipősorozat? (x)

A sneakerek egyértelműen újra reneszánszukat élik napjainkban. A sportos, laza, trendi stílus legnagyobb képviselőinek számítanak. Ahhoz, hogy ma ilyen sikeresek, népszerűek legyenek, szükség volt néhány úttörőre 30-40 évvel ezelőtt, amelyek nélkül valószínűleg még mindig csak az útkeresés időszakában járnának.

Read More »