Brexit: az uniós nyilatkozatok alapján nem lesz érdemi újratárgyalás

Ragaszkodnak közös álláspontjukhoz eddigi nyilatkozataik alapján az Európai Unió intézményeinek vezetői és képviselői, miszerint nem tárgyalható újra a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló szerződés, ahogy benne az úgynevezett ír-északír tartalékmegoldás sem.

A megszólalók szinte kivétel nélkül kiemelték, hogy a kiválási megállapodás csakis akkor nyitható újra, ha az Egyesült Királyság az eddigi irányelveit módosítva alapvetően más jövőbeli kapcsolatot kíván kialakítani, például továbbra is része akar maradni az egységes piacnak vagy a vámuniónak.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke ismét arra szólította fel a brit kormányt, hogy mihamarabb tegye világossá szándékait a következő lépéseket illetően. Az Európai Tanács elnökének szóvivője arról számolt be, hogy Donald Tusk brüsszeli idő szerint 18:45-kor telefonon fog beszélni Theresa May brit kormányfővel.

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke üdvözölte, hogy a bennmaradó tagállamoknak továbbra is sikerült megőrizniük az egységüket, valamint reményét fejezte ki, hogy végül elkerülhető lesz a szigetország megállapodás nélküli „kizuhanása”.

„Nehezen tudnám elképzelni az EU-tagországok által már jóváhagyott szerződés újratárgyalását” – fogalmazott.

Guy Verhofstadt, az Európai Parlament Brexit-ügyi főmegbízottja ugyancsak reális, megvalósítható javaslatokat sürgetett London részéről – mint mondta, véget kell vetni a jelenlegi ügymenetnek, előremutató lépésekre van szükség. Hozzátette, egyik félnek sem áll érdekében ennek a folyamatnak a meghosszabbítása, ami mindössze a bizonytalanságot növelné.

Philippe Lamberts, az EP zöldpárti frakciójának társelnöke rámutatott, az Egyesült Királyság semmiképp „nem kerülheti meg” az ír-északír tartalékmegoldást.

„A valóság az, hogy a kemény Brexit-párti tábor még mindig álomvilágban él, nem értik a nagypénteki egyezmény jogi következményeit” – mondta.

„Az Egyesült Királyságban sokan alábecsülik a huszonhetek eltökéltségét az egységes piac integritásának megőrzése mellett, pedig ez az Európai Unió egyik alapja. Bár megőrzésének ára lesz, ez még mindig alacsonyabb lesz, mint amit a belső piac megsértése jelentene. Ha két rossz közül kell választanunk, akkor a kisebbik rossz a rendezetlen kiválás” – húzta alá.

A londoni parlament alsóháza kedden felszólította a kormányt, hogy kérje a Brexit-szerződés újranyitását a bennmaradó EU-tagállamoktól, és tárgyaljon „alternatív lehetőségekről” a brit belpolitikai konfliktus alapját képező, úgynevezett backstop-záradék helyett, amelynek célja annak biztosítása, hogy elkerüljék a fizikai határellenőrzés visszaállítását az Ír-szigeten.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Az üzleti szektor rosszul fogadta a tegnapi döntést

A brit üzleti szektor legnagyobb szakmai szervezetei szerint még bizonytalanabbá vált a brit EU-tagság megszűnésének folyamata, miután a konzervatív párti brit kormány a kilépési megállapodás újratárgyalását kezdeményezte.

A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) vezérigazgatója, Adam Marshall szerdai nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy „újabb nap veszett kárba, miközben az óra ketyeg”. Marshall szerint a kormány és a parlament „egy helyben forgolódik”, jóllehet az üzleti vállalkozásoknak most már sürgősen válaszokra lenne szükségük. A brit politika vég nélküli civódásának piaci bizonytalanság, árufelhalmozás, valamint munkaerő, pénz és befektetések átirányítása a következménye – áll a kamarai szövetség vezetőjének közleményében.

Marshall szerint minden olyan nagy üzleti vállalkozásra, amely széles nyilvánosság közepette jelent be döntéseket a Brexittel összefüggésben, számtalan olyan cég jut, amely csendben végzi a biztonságos további működéséhez szükséges változtatásokat a rendezetlen Brexit esetére. Ez azonban elvonja aktivitási kapacitásukat fő tevékenységi területüktől, és ennek nettó következménye a brit gazdaság lassú, de nagyon is valós károsodása – hangsúlyozza közleményében a Brit Kereskedelmi Kamarák vezérigazgatója.

Carolyn Fairbairn, a Brit Iparszövetség (CBI) vezérigazgatója a BBC rádió szerdai hírmagazinjában hazárdjátéknak nevezte a Brexit-megállapodás újratárgyalását célzó kezdeményezést.

A Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő Londonban ismertetett szerdai állásfoglalása szerint a Brexit-megállapodás újratárgyalását célzó kezdeményezés csak meghosszabbítja a kilépési folyamat jövőbeni irányával kapcsolatos bizonytalanságot, és változatlanul magas a szabályozatlan, megállapodás nélküli Brexit kockázata.

A Moody’s alig burkoltan leminősítést helyezett kilátásba a megállapodás nélküli kilépés esetére: állásfoglalása szerint egy ilyen fejlemény erősen negatív adósminőségi következményekkel járna számos brit adósságpapír-kibocsátóra.

Forrás: MTI

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »