Bulgária már 2022 januárjában bevezetheti az eurót

Bulgáriában legkorábban 2022 januárjában vezethetik be az eurót, az ezzel kapcsolatos előkészületek jól haladnak – jelentette be Vladiszlav Goranov bolgár pénzügyminiszter hétfőn.

Valdis Dombrovskis, euróért és szociális párbeszédért felelős alelnök tíz napja még azt mondta, hogy az EU-hoz 2007-ben csatlakozott Bulgáriának legalább 2022 közepéig kell várnia az euró bevezetésére. A pénzügyminiszter hétfőn reményét fejezte ki, hogy Bulgária még a nyáron csatlakozhat a bankunióhoz és az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez.

Bulgária már mintegy két évtizede az euróhoz rögzítette nemzeti valutáját, a levát. Ezen kívül teljesíti az euró bevezetésének főbb kritériumait, államháztartásában többlet van, ellenőrzés alatt áll az infláció és az Európai Unió egyik legkevésbé eladósodottabb országa – ugyanakkor az EU legszegényebb állama és egyben az egyik legkorruptabb is.

Az euróövezeti belépés előtt két évig kötelező ERM-2 árfolyamrendszerben egy valuta plusz-mínusz 15 százalékkal ingadozhat az ország és az EU-beli pénzügyi hatóságok által közösen megállapított sávközép körül. Az árfolyamrendszerhez történő csatlakozáshoz az euróövezet valamennyi tagállamának, az Európai Központi Banknak, és az Európai Bizottságnak a beleegyezésére van szükség.

Ezt megelőzően az EKB stressztesztnek vet alá hat bolgár bankot, aminek az eredményét várhatóan idén júliusban hozzák nyilvánosságra.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/Reuters

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »