Kommunista támogatással alakult meg az új cseh kormány

Bizalmat kapott csütörtökre virradóra a prágai parlamenti alsóházban az Andrej Babis vezette új cseh koalíciós kormány. A rendszerváltás utáni Csehországban most történt meg először, hogy a kommunista párt közvetlen befolyást szerzett a kormányzatra, amit a jobboldal alapvető politikai változásnak minősít.

A bizalmi szavazásra a szerdai egész napos éles, rendkívül indulatos, helyenként nagyon személyeskedő és durva vitát követően, csak jóval éjfél után került sor. A 200 tagú parlamenti alsóházban a szavazáskor az ülésteremben jelenlévő 196 képviselő közül a kormányprogramot 105 képviselő támogatta, 91 pedig ellene szavazott.

A kilenc parlamenti párt közül az ANO Mozgalom, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) és a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) képviselői mondtak igent a kormányra, míg a Polgári Demokratikus Párt (ODS), a Cseh Kalózpárt, a bevándorlás ellenes Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalom, a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL), a jobboldali TOP 09 párt, valamint a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) párt képviselői ellene voksoltak.

A kormányoldalnak összesen 108 képviselője van, de az ülésről hárman hiányoztak. Jirí Masek, az ANO képviselője családi okokból éppen Ausztráliában tartózkodik, míg Milan Chovanec, volt szociáldemokrata belügyminiszter közölte: azért hiányzik, mert nem ért egyet a kommunisták bevonásával a kormányzatba. Zdenek Ondrácek, kommunista képviselő távolléte meglepetésnek számít, az oka nem ismeretes.

A hatályos szabályok szerint a kormánynak a bizalom megszerzéséhez a szavazáson résztvevő képviselők több mint felének a támogatására volt szüksége, ami ezúttal 99 igent jelentett. Csehországnak ezzel a tavaly októberi képviselőházi választás óta eltelt majdnem kilenc hónap után újra teljes értékű kormánya van.

A kormányalakítás elhúzódásának legfőbb oka, hogy a pártok többsége nem volt hajlandó együttműködni Andrej Babissal, aki ellen az uniós támogatásokkal való visszaélés gyanúja miatt büntetőeljárás folyik és neve szerepel a volt csehszlovák kommunista állambiztonság (StB) ügynöklistáján. Babis minderről azt állítja: szándékos, előre megtervezett kampány folyik ellene azzal a céllal, hogy eltávolítsák a nagypolitikából és a közéletből.

A délutáni órákban a parlament közelében több száz ember tüntetett az új kormány, a kommunisták kormányzásba történő bevonása, valamint Andrej Babis és Milos Zeman államfő ellen. Este a tüntetők a parlament épülete elé nyomultak, s amikor Babis kiment az épület elé, különböző tárgyakat, műanyag palackokat dobáltak felé.

A választáson győztes, Andrej Babis vezette ANO a Cseh Szociáldemokrata Párttal együtt alakított kisebbségi koalíciós kormányt. Miután a két politikai erőnek a 200 tagú alsóházban együtt 93 képviselője van (78 és 15 mandátum), ezért a parlament bizalmát csak egy harmadik erő segítségével szerezhette meg. Ennek érdekében az ANO úgynevezett türelmi megállapodást írt alá a 15 mandátummal rendelkező Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjával. A KSCM vállalta, hogy a bizalmi szavazáskor támogatni fogja a kormánykoalíciót és a megállapodás érvényessége alatt nem kezdeményez bizalmatlansági indítványt a kormány ellen.

A miniszterelnökkel együtt 15 tagú kormányban a kormányfőt és kilenc tárcavezetőt az ANO jelölt, ötöt pedig a CSSD. A külügyminisztériumot ideiglenesen Jan Hamácek, szociáldemokrata kormányalelnök, belügyminiszter vezeti. A CSSD jelöltjét, Miroslav Pochét ugyanis Milos Zeman államfő nem volt hajlandó kinevezni külügyminiszternek. Hamácek szerint, aki egyben a CSSD elnöke is, már keresik a kialakult helyzet megoldását. A párt továbbra is az európai parlamenti képviselő Miroslav Pochét tartja jelöltjének.

Prága, 2018. július 11.
Andrej Babis cseh miniszterelnök (k) az új kormányáról tartandó szavazásra érkezik a parlament prágai üléstermébe 2018. július 11-én. Az októberi választásokon győztes, Babis vezette ANO mozgalom és a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) előző nap kötött szerződést a kormánykoalícióról. (MTI/EPA/Martin Divisek)

Bár a jobboldali ellenzék és a prágai sajtó egy része is veszélyeket lát az ország külpolitikai, nyugati, euroatlanti orientációját illetően a KSCM hatalmi helyzetbe kerülésével, a többségi politológusi vélemény az, hogy ez a belpolitikát és a külpolitikát nem fogja lényegesebben megváltoztatni, vagy befolyásolni.

A Kantar TNS országos felmérése szerint a lakosság kétharmada támogatja, vagy elfogadja az ANO és a Cseh Szociáldemokrata Párt alakította koalíciós kormányzatot, amely élvezi a kommunisták támogatását.

Václav Klaus, volt jobboldali államfő és kormányfő a mai kommunistaellenességet „olcsó populizmusnak” minősítette. A kommunizmus nem tér vissza, Csehországot nem Moszkva és Peking, hanem inkább a mai Nyugaton elterjedt legkülönbözőbb izmusok fenyegetik – vélekedett Klaus a Mladá Fronta Dnes című liberális napilapban szerdán közölt interjúban.

A választások óta készített felmérések azt jelzik, hogy az ANO támogatottsága továbbra is 30 százalék körül mozog, vetélytársai nemigen erősödtek meg. Politikai megfigyelők és sajtókommentárok szerint a kommunisták által támogatott ANO-CSSD koalíciós kormány stabil háttérrel rendelkezik, s a parlamentben keresztül tudja vinni elképzeléseit. Általános vélemény, hogy a most elfogadott kormányprogram több szociális és baloldali elemet – elsősorban a nyugdíjak emelése és a nemzeti érdekek erősebb védelme – tartalmaz, s ha ezek megvalósulnak, úgy a kormány támogatottsága a továbbiakban is többségi és stabil lehet. Megfigyelők pragmatikus kormányzásra számítanak.

Fontos tényező, hogy az új Babis-kormányzat teljes mértékben élvezi Milos Zeman államfő támogatását. Zeman közismerten jó viszonyban van Moszkvával és Pekinggel, és gyakran bírálja az Európai Uniót, különösen a migrációs irányvonala miatt.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI / Kitekintő

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »