- Bagdadban újabb demonstrációk kezdődtek, miután az iraki parlament múlt héten már a harmadik ülését törölte, így halogatva a politikai reformok megvitatását.
- A tüntetők a kormány lemondását követelik.
- Az al-Jazeera beszámolója alapján a politikai válság egy tervezet körül bontakozott ki, amelyre alapozva Haider al-Abádi miniszterelnök technokratákat hozna a kabinetbe
A Reuters beszámolója szerint Muktada al-Szadr befolyásos síita imám erre reagálva tett nyilatkozatot szombaton, amelyben hetvenkét órán belül megkezdődő tüntetésre buzdított abban az esetben, ha a törvényhozóknak nem sikerül megszavazniuk a technokratákat a kabinetbe. Az al-Jazeera úgy tudósított, hogy a Bagdadban újonnan megindult tüntetéseken al-Szadr követői is képviseltették magukat.
A korrupció azután vált elsődleges kérdéssé, miután 2014-ben esésnek indult az olajár, mely csökkentette az állami költségvetést. Ráadásul mindez épp egy olyan időszakban következett be, amikor az Iszlám Állam nevű terrorszervezettel folytatott harc miatt, minden plusz bevételre szükség lett volna, írja a Reuters. A korrupció mértéke azóta sem csökkent, és e tekintetben Irak világviszonylatban is az élvonalhoz tartozik. A Transparency International 2015-ös kimutatásában Irakot korrupciós rátája alapján 167 állam közül a 161. helyre sorolja.
A krízis rendeződése egyelőre még várat magára, annak ellenére, hogy a politikai stabilitásra rendkívüli szükség lenne, többek közt az IÁ-val folytatott harc miatt is.
A New York Times beszámolója alapján pénteken az ENSZ felhívta az iraki vezetők figyelmét arra, hogy a politikai válság és az instabilitás veszélyezteti az Iszlám Állammal folytatott harc eredményességét. Busztin György, az ENSZ iraki missziójának vezetője, úgy összegezte a helyzetet, hogy „az egyetlen fél, amely profitál a politikai megosztottságból és káoszból… az a Daesh .”
Senkó Alexandra