Mégis osztoznak az uniós országok a menekülteken

Az uniós tagállamok belügyminiszterei elvi megállapodásra jutottak az eddigi negyvenezren túl további 120 ezer menedékkérő elosztásáról a tagországok között – tudatta hétfő este a miniszterek tanácsának soros elnökségét ellátó Luxemburg uniós nagykövetsége.

Az egyik közösségi oldalon közzétett üzenet szerint a javaslatot hivatalosan az október 8-ai belügyi tanács alkalmával fogadhatják el.

A migrációs helyzetről tanácskoztak az uniós belügyminiszterek

A migrációs helyzet kezeléséről kezdtek rendkívüli tanácskozást hétfő délután Brüsszelben az uniós tagállamok belügyminiszterei. Ausztria bejelentette, hogy ideiglenesen visszaállítja a határellenőrzést a magyar határon, Szlovákia pedig ideiglenes jelleggel, szúrópróbaszerű ellenőrzéseket vezetett be a magyar és osztrák határon lévő átkelőhelyein.

Johanna Mikl-Leitner osztrák miniszter közvetlenül a belügyminiszterek tanácskozása előtt közölte, hogy országa Németország példáját fogja követni, ideiglenesen visszaállítja a határellenőrzést, ami hamarosan meg is kezdődhet, és erről hivatalosan értesítik Brüsszelt. Werner Faymann kancellár azt közölte, hogy Ausztria katonákat vezényel a határaihoz, akiknek feladata a menekültek humanitárius segítése lesz.

Robert Kalinák szlovák belügyminiszter szerint a szlovák-magyar határon nem állították vissza a határellenőrzést, mindössze fokozták a rendőri jelenlétet: nem állítanak meg minden autót, csak azokat, amelyek gyanúsak. Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter pedig kijelentette: Csehországnak pillanatnyilag nincs szüksége arra, hogy felújítsa a határellenőrzéseket a cseh-osztrák határon.

Jean Asselborn, a belügyminiszterek tanácskozásán elnöklő luxemburgi miniszter reményét fejezte ki, hogy a német-osztrák határ újbóli ellenőrzésével kapcsolatos, előző napi berlini intézkedés csak rövid ideig lesz érvényben. Egyúttal arra az álláspontra helyezkedett, hogy a tagállami kormányoknak meg kell állapodniuk 160 ezer menedékkérő szétosztásáról.

„Ha ma nem sikerül megoldást találni, ki fog törni a káosz, beindul a dominóhatás, és a Schengeni Övezet széthullik” – fogalmazott Asselborn.

Kilométeres dugók alakultak ki a német-osztrák határnál hétfő reggel, miután Berlin előző nap a menekültválság miatt ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést. A bajor belügyminiszter szerint akár hetekig hatályban maradhat az intézkedés. Lelassult a magyar-osztrák határ átlépése is, mivel Ausztria több alkalommal is lezárt a nickelsdorfi átkelőt.

A Deutsche Bahn (DB) német vasúttársaság hétfő reggel újraindította a vasúti közlekedést Németország és Ausztria között, miután előző délután a cég a menekültválság miatt szüneteltetni kényszerült azt.

Idén az egymilliót is elérheti a Németországba érkező menekültek száma a korábbi 800 ezres becsléssel szemben – figyelmeztetett hétfőn Sigmar Gabriel német alkancellár, de a német kormányszóvivő azt mondta: Németország nem váltott irányt a menekültválságban követett politikájában, továbbra is betartja emberiességi és jogi kötelezettségeit, ami azt is jelenti, hogy változatlanul fogadja a területére érkező menedékkérőket.

A határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról a koalíciós pártok – a CDU/CSU konzervatív pártszövetség és a szociáldemokrata párt (SPD) – együtt és egyetértésben döntött.

A lépés nem a határok lezárását jelenti, és azt sem, hogy változtak volna a kormány tevékenységét meghatározó alapelvek – hangsúlyozta a szóvivő.

Több uniós tagállam, köztük Dánia, Bulgária és Szlovénia is ajánlott fel segítséget Magyarországnak az uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül – közölte hétfőn az Európai Bizottság.

Hétfőre kiürültek a szerbiai befogadó központok és parkok, ám valószínűleg újra megtelnek, ugyanis migránsok újabb hulláma érkezett a szerb-macedón határra az egynapos „szünet” után – mondta Csikós László szerbiai szociálisügyi államtitkár hétfőn Belgrádban.

Ferenc pápa szerint a háború és éhezés elől menekülőket a világot uraló igazságtalan társadalmi-gazdasági rend kényszeríti migrációra, és az „csak a jéghegy csúcsa”. Az egyházfő szerint az öregedő Európát a bevándorlók tarthatják életben.

Az európai uniós tagországok kormányainak képviselőiből álló Tanács hétfőn hivatalosan elfogadta azt az értékelést, miszerint az embercsempészet elleni földközi-tengeri uniós műveletben teljesültek az első szakasz hírszerzéssel és információgyűjtéssel kapcsolatos célkitűzései, így adottak a feltételek ahhoz, hogy áttérjenek a művelet második szakaszára. A csempészhajók elleni tevőleges haditengerészeti fellépés egyelőre még nem a líbiai parti vizeken, csupán a nemzetközi vizeken történne.

Kitekintő / MTI

Friss hírek