A Földközi-tengeren folyó Triton mentőakció minimum év végéig történő meghosszabbításáról és 13,7 millió euró sürgősségi támogatás Olaszországnak történő átutalásáról határozott csütörtökön az Európai Bizottság. A tagállamok közötti szolidaritás a menekültek kimentésének és befogadásának ügyében eddig jobbára csak üres szólamnak bizonyult – bírált Dimitrisz Avramopulosz, belügyekért és bevándorlási politikáért felelős uniós biztos.
A Földközi-tengeren Európába, azon belül is Olaszország felé menekülők szűnni nem akaró áradatára és a humanitárius katasztrófára adott legújabb válaszként az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy legalább az év végéig meghosszabbítja a Frontex külső határőrizeti ügynökség irányítása alatt zajló Triton humanitárius mentőakciót, és 13,7 millió euróval támogatja az olasz erőfeszítéseket a menekültügyi, migrációs és befogadási alapból.
Az összeg többletforrást jelent ahhoz az 500 millió euróhoz képest, amit 2014 és 2020 között Olaszország kap arra, hogy elboldoguljon a migrációs nyomással.
„Rövid távon nem tudjuk Olaszország helyét átvenni a külső határok őrzésében, a lehetőségeinknek megfelelően viszont segítünk. Olaszország nincs egyedül” – jelentette ki Dimitrisz Avramopulosz, belügyi és bevándorlás politikai biztos. A korábbi görög védelmi miniszter hozzátette, Európa nem válthat őrzött erőddé. Az Európába érkező menekültek befogadására irányuló erőfeszítéseket véleménye szerint javítani kell, és a Bizottság jelenleg is dolgozik egy javaslaton, ami önkéntes alapon több ilyen befogadó hely létesítését irányozza elő.
2014-ben soha nem látott számú, több mint 200 ezer menekült érkezett a Földközi-tengeren keresztül Európába. Csak november óta 19 ezer embert mentettek ki a tengerből, ebből 6 ezer főt a Triton akció keretében, a többit pedig az olasz parti hatóságok és a haditengerészet egységei. „Ne legyenek kétségeink, az emberek áradata nem áll meg. Nem csukhatjuk be a szemünket” – közölte a belügyi biztos, aki arra sürgette a tagállamokat, hogy ne csak papoljanak a szolidaritásról, tegyenek is érte.
A Triton művelet költségei havonta 1,5 és 2,9 millió euró között mozognak. A közös akcióban 21 tagállam vesz részt emberi erőforrásokkal (összesen 65 tiszt) vagy technikai eszközökkel (két rögzített szárnyú repülőgép, egy helikopter, összesen nyolc part menti vizeken járőröző hajó stb). A Frontex csak kisegítő szerepet tölt be és a tagállamok kérésére nyújthat támogatást.
Frans Timmermans első alelnök pedig ebből az alkalomból emlékeztetett rá, hogy a Bizottság még az idén egy új európai migrációs programot dolgoz ki és terjeszt majd elő.
Avramopulosz kérdésekre válaszolva azt mondta, hogy a Bizottságnak nincs olyan információja, ami megerősítené azokat a híreket, melyek szerint a tengeri menekültekkel együtt az Iszlám Állam terroristái is beszivárognak Olaszországon keresztül Európába. „Nincs erre vonatkozó információnk, de Európa nem fogja hagyni magát megfélemlíteni ilyen eszközökkel” – szögezte le a görög biztos.
Az Amnesty International nevű emberi jogi szervezet szerint a Bizottság jól látja az általános helyzetet, de nem javasol konkrét megoldásokat az emberi életek megmentésére és megvédésére. „Egyetértünk azzal, hogy a migránsok felkutatására és mentésére sürgős európai megoldás kell, de sajnos itt iylesmiről nincs szó. A tagállamoknak kell fokozniuk az erőfeszítéseket és jobban a zsebükbe nyúlni. A Triton akció kiterjesztése az eszközök és a műveleti terület kibővítése nélkül abszolút semmit sem változtat” – mutatott rá Iverna McGowan, az AI európai ügyvezető igazgatója.
Az emberi jogi szervezet emlékeztet rá, hogy tavaly év végi befejezése előtt az Olaszország által működtetett Mare Nostrum kereső és mentőakció emberéletek ezreit mentette meg havi 9,5 millió eurós költségvetésből. Ehhez képest a Triton ennek az összegnek még a harmadával sem rendelkezik, ráadásul kisebb kapacitása miatt sokkal korlátozottabb területen, az olasz partokhoz közelebb járőrözik és képes menekülteket menteni.
Dimitrisz Avramopulosz is elismerte, hogy a Frontexet meg kellene erősíteni, ehhez pedig több forrásra lenne szükség.
Kitekintő / Bruxinfo.eu