A tagországok közötti jövedelmi különbségek kirívóak, így nem lepődünk meg, hogy nyugatabbra mindenki jobban keres nálunk. Ennek ellenére havi 100 eurót tudunk félretenni, ebben pedig az élen járunk a szomszédos országok között.
A bérek összehasonlításánál és spórolási lehetőségeknél figyelembe kell venni azonban az érem másik oldalát is: milyen árakkal számolnak az egyes országok, és mekkorák a megélhetés költségei? Az Eurostat legfrissebb felmérése és a Posta Bank számítasai szerint 2013-ban az átlagos bruttó bér Szlovákiában 835 euró volt. A 645 eurós átlagos havi nettó bér így a hetedik legalacsonyabb volt az összehasonlításban szereplő országok között.
A legkevesebbet a bolgárok keresnek, akiknek havi nettó fizetése mindössze 300 euró. Ez ráadásul kevesebb, mint a szlovákiai minimálbér. Kevesebb mint 400 eurót vihetnek haza a románok is, de a litván és a lett alkalmazottak sem dicsekedhetnek magas fizetéssel, ahol az átlagos havi nettó jövedelem 500 euró körül mozog.
A felmérések szerint kevesebbet keresnek a lengyel és a magyarországi munkavállalók is, ahol az átlagbér ugyan a miénkhez hasonló, de nettó jövedelmük kevesebb: Magyarországon havi 536 euró, Lengyelországban pedig 619 euró. Főleg a magyarországi dolgozók szembesülnek ugyanis a szlováknál is magasabb adóterhekkel.
Csehországban ezzel szemben egy százassal több kerül a családi kasszába. Az átlagos havi nettó bér tavaly elérte a 740 eurót. A ranglétrán felettünk szerepel, de még mindig 1000 euró alatti jövedelemmel, Észtország és Szlovénia.
A szomszédaink közül a legmagasabb bérekkel az osztrákok dicsekedhetnek, náluk elérheti a 2283 eurót. A nyugat- és észak-európai bérekkel azonban még ők sem tudják felvenni a versenyt: az uniós tagországok közül a legmagasabb fizetésnek a luxemburgiak örülhetnek, ahol a nettó jövedelem 3119 euró.
A ranglétra csúcsán Svájc áll, a havi bruttó bér náluk megközelítette a 6000 eurót, ami havi nettó 4 946 eurót jelent.
Közel száz eurót havonta. Ennyit tud félretenni egy átlagos szlovákiai az alacsony bérektől eltekintve. Ha pedig nem számolnánk az osztrákokkal, akik csaknem kétszer ennyit tudnak félretenni, a régióban ebben a tekintetben mi vezetnénk. Legalábbis a Slovenská sporiteľna felmérése erről tanúskodik. A sorban a csehek követnek minket a sorban, 75 euróval havonta.
Szlovákián belül is azonban nagy különbségek figyeletők meg. Minden negyedik ugyanis nem tud 20 eurónál többet megspórolni. A válaszadók 28 százaléka viszont többet tud félretenni, mint 100 euró, ők javítják az átlagot.
A szomszédos országok közül a havi 50 eurós határ fölé csak a horvátok kerültek, míg Magyarország, Románia és Szerbia alul maradt.
Bumm.sk