Négy uniós biztos is elhagyta a fedélzetet

A biztosi testület négy tagja, köztük három alelnöke ült át kedden az Európai Bizottságból az Európai Parlamentbe. José Manuel Barroso átmenetileg más biztosok között osztotta szét a tárcáikat.

Három alelnök, a gazdasági és pénzügyi területet felügyelő Olli Rehn, az állampolgársági ügyekért felelős Viviane Reding, az iparpolitikát egyengető Antonio Tajani és egy rendes bizottsági tag, a lengyel Janusz Lewandowski (költségvetés) is befejezte bizottsági pályafutását kedden, amikor megalakult az új Európai Parlament.

Ők négyen mandátumot kaptak a képviselőtestületben, és mivel nem volt esélyük az újrajelölésre a biztosi testületbe, valamennyien az EP képviselőiként dolgoznak majd tovább a következő öt évben.

José Manuel Barroso, a Bizottság elnöke azonnal szét is osztotta a távozó biztosok portfólióját maradó kollégáik között. Olli Rehn tárcáját az észt Siim Kallas, Viviane Redingét az osztrák regionális politikai biztos, Johannes Hahn, Tajaniét a francia Michel Barnier (belső piac), míg Lewandowskiét a lett Andris Piebalgs (külső fejlesztési politika) veszi át átmenetileg.

Hogy egészen pontosan mennyi időre, az attól is függ, hogy a küldő országok ki akarnak-e nevezni új biztost arra a néhány hónapra, ameddig még a régi Bizottság hivatalban van. Ha igen, ezeket a biztosokat külön, soron kívül is meg kell hallgatni. Sokáig úgy nézett ki, hogy Rehntől például Jirky Katainen, az eddigi finn miniszterelnök veszi át a gazdasági és pénzügyi tárcát, de ehhez előbb meg kellene hallgatnia az EP-nek. Ennek nyílván csak akkor lenne értelme, ha a meghallgatásra júliusban sor kerülne, hiszen Katainen a következő biztosi testületnek is tagja lesz, ezért előreláthatóan szeptemberben úgyis meghallgatják a képviselők.

A négy említetten kívül további három bizottsági tag is jelölt volt az EP-választásokon. Ők: Maros Sefcovic (szlovák) alelnök, Karel De Gucht, belga keresekdelmi biztos és Neven Mimica horvát fogyasztóvédelmi biztos, akik azonban nem kívántak beülni az EP-be, ráadásul közülük Sefcovicot és Mimicát a következő Bizottságba is jelöli a kormányuk. De Gucht esetében ez még nem tudható, mert a belga kormányalakítási tárgyalások jelenleg is zajlanak és még eltarthatnak egy darabig.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »