Az európai parlamenti választásokat megelőző kampány során három nagy erő hallatja hangját Olaszországban: a balközép Demokrata Párt, a jobbközép Forza Italia és az Öt Csillag Mozgalom. A három párt támogatottsága közötti nem túl nagy különbség miatt még tartogathatnak meglepetéseket a választási eredmények.
Olaszországban a politikai palettát három nagy párt uralja jelenleg: a balközép Demokrata Párt (PD), a jobbközép Forza Italia és az Öt Csillag Mozgalom (M5S). Az európai parlamenti választásokat megelőző kampány érdekessége Olaszországban, hogy a három nagy párt legmeghatározóbb egyéniségei olyan politikusok, akik közül különböző okokból egyik sem indul jelöltként a választásokon.
Előzetes becslések
A Demopolis Intézet felmérése szerint a balközép Demokrata Párt várhatóan a szavazatok 33,5 százalékát, az Öt Csillag Mozgalom 26,4 százalékát, míg a jobboldali Forza Italia a szavazatok 17-18 százalékát nyeri el. A választások előtt két héttel végzett felmérés során nehéz volt pontos számokat mondani, mivel a választásra jogosultak jelentős része még nem döntötte el, hogy kire adja le a voksát, ha elmegy egyáltalán szavazni. A várakozások szerint ugyanis a korábbiakhoz képest rendkívül alacsony lesz a részvétel: a felmérés szerint a választójoggal rendelkezők 39 százaléka komolyan fontolgatja a távolmaradást (ami 20 millió embernek felelne meg). A választásokat megelőző néhány napban folytatott kampány meghatározó jelentőségű lesz, mivel a május elején végzett kutatás szerint a választásra jogosultak 40 százaléka döntötte még csak el, hogy melyik pártra adja le a voksát.
A három nagy párthoz képest a kisebb pártok jóval szerényebb támogatottsággal rendelkeznek: az Angelino Alfano belügyminiszter által vezetett Új Jobbközép párt és az Északi Liga (Lega Nord) is egyaránt 5-6 százalékkal számolhat, míg a többi kispárt ennél is kevesebbel.
Az előzetes becslések azt mutatják, hogy az Európai Parlament Olaszországot megillető székeiért Matteo Renzi és Beppe Grillo vív majd párbajt – Silvio Berlusconi csak utánuk következik.
Renzi – gyors reagálás és proaktív hozzáállás
Az alig egy éve lezajlott országgyűlési választásokhoz képest a Demokrata Párt kommunikációja megváltozott, mivel változtak a vezetői is. Matteo Renzi kormányfő pártja különösen figyel arra, hogy határozott politikai üzenetet kommunikáljanak, gyorsan reagáljanak a politikai támadásokra, éppen ezért igyekeznek nagy tömegeket megszólítani és mozgósítani. Jól jellemzik a párt választási kommunikációját Renzi szavai, miszerint „a választási kampány egy derbyre kezd hasonlítani, amely a harag és a remény között játszódik, vagyis azok között, akik Olaszország bukására fogadnak és akik viszont hisznek az ország túlélésében.”
A Grillo és Renzi közötti versengés lényege, hogy Grillo nem engedheti meg magának, hogy Renzi neve fémjelezze a jelenleg folyamatban lévő változásokat, míg Renzinek arra kell vigyáznia, hogy Grillo ne azonosítsa őt a „rossz” politikussal a „jó” állampolgárokkal szemben.
Grillo 2013-ban az országgyűlési választásokon azzal ért el jelentős eredményeket, hogy az utcán mozgósított nagy tömegeket, ezt az akkori PD nem tudta megfelelően kezelni. Most viszont Renzi stratégiát váltott a párt élén: ő is hasonlóképpen az utcán hívja össze az embereket, vagyis proaktívabb hozzáállással igyekszik az embereket arra buzdítani, hogy menjenek el szavazni, és az ő pártjára tegyék le a voksukat.
Renzi stratégiájának másik fontos eleme, hogy a női szavazókra támaszkodik. Elődeivel szemben sokkal magasabb a női politikusok aránya a kormányban, és most az európai választásokon a listavezetők között öt fiatal nő is szerepel. Ezzel szimbolizálja, hogy új gyakorlatot vezet be, ugyanakkor próbálja a női választókat vonzani – ami nyilván népes csoportot jelent.
Grillo – utcai gyűlések és fokozatos előretörés
Az Öt Csillag Mozgalom elsődleges célja az európai választások kapcsán az volt, hogy megelőzzék a Forza Italiát. Miután a közvélemény-kutatások szerint ez sikerült, most a Berlusconiból kiábrándult több mint másfél millió szavazót próbálják magukhoz csalogatni, hogy ezzel csökkentsék a Demokrata Párt előnyét, és akár még őket is megelőzzék.
A PD-ben vannak, akik félnek attól, hogy tényleg az M5S kapja a legtöbb szavazatot, hiszen már tavaly is nagy meglepetést okoztak az országgyűlési választásokon. Egyelőre a közvélemény-kutatások közel 10 százalékos különbséget mutatnak a két párt között, ám a Forza Italia gyengülése és szétaprózódása könnyen ahhoz vezethet, hogy Grillo pártja újabb szavazatokhoz jut.
Grillo és támogatói igyekeznek hallatni hangjukat Európával szemben, ami a kampánystratégiájuk része. Így ugyanis magukhoz tudják vonzani az elkeseredett tömegeket, akik egy harcias pártot keresnek.
Berlusconi – határozatlan vonal, kritikus kommunikáció
Berlusconi – aki a tavaly ellene hozott ítélet miatt nem indulhat a választásokon – nehéz helyzetben van a két határozott politikai erő között. Sokan úgy vélik, hogy nem tud határozott vonalat képviselni Renzi és Grillo között, így még a Forza Italia választói sem látják tisztán a párt irányvonalát. Ezt mutatja, hogy annak tudatában, hogy a választóinak egy része az euró mellett van, míg a másik része ellene, köztes álláspontra helyezkedik a kérdésben, és azt mondja, hogy „kell euró, de csak bizonyos feltételek között”, vagyis „az eurózóna aktuális helyzetének és az Európai Központi Bank szerepének megváltoztatása mellett”. A kormányfővel szemben Berlusconi azzal érvel, hogy „ő összesen 200 millió szavazatot kapott élete során, míg Renzi összesen 101 ezer szavazatot Firenze polgármestereként”. A kormányfőnél Berlusconi azt is kifogásolja, hogy Németországgal szemben túl engedékeny, ezzel szemben ő „volt az egyetlen, aki feltételeket szabott Németországnak és nemet mondott minden olyan értelmetlen intézkedésre, amelyet rájuk akartak erőltetni”.
A három nagy erő összecsapásaként leírható választási kampány most a végéhez közeledik, és a pártok támogatottsága közötti nem túl nagy különbség miatt még tartogathatnak meglepetéseket az eredmények.
Török Orsolya