A 61 százalékos részvételi aránnyal lezajlott vasárnapi választásokon a jobbközép Fidesz szerezte meg a szavazatok 44,54 százalékát, a balközép ellenzéki összefogás 25,99 százalékot, míg a szélsőjobboldali Jobbik 20,54 százalékot kapott.
„Orbán Viktor pártja megnyerte a választásokat, így a FIDESZ zsinórban a második parlamenti ciklusát kezdheti meg, eközben az antiszemitizmussal vádolt Jobbik támogatása is nőtt. Orbán már többször összeütközésbe került az EU-val és a külföldi befektetőkkel sajátutas politikája miatt, de sok magyar tekint rá úgy, mint a nemzeti érdekek védelmezőjére.” – írja a The Guardian. Orbán elmúlt négy éves ciklusát a magánnyugdíjak államosítása, a (távközlési cégeket, az energiaszektort és a kiskereskedelmi láncokat érintő) válságadók bevezetése, valamint a többnyire külföldi tulajdonban levő bankokkal megfizettetett könnyített jelzáloghitel törlesztés fémjelezte- számol be az angol lap cikke.
A Bloomberg oldalán megjelent tudósítás szerint az ellenzéki pártok azzal küzdöttek, hogy „átjöjjön” az üzenetük miután Orbán, korlátozva a kereskedelmi médiában való kampányolás lehetőségét, betiltotta a politikai pártok fizetett tv-hirdetéseit. Orbán, aki népszerűségét az elmúlt évben bevezetett rezsicsökkentésnek köszönheti, visszautasította a demokrácia eróziójára vonatkozó aggodalmakat, a külföldi cégek (bankok és energiaipari vállalatok) érdekeiért való lobbizásnak tekintve azokat, meggyőzve a magyarokat, hogy az ország szuverenitásának megőrzéséért harcol.
Orbánt kritika érte a nemzetközi partnerek és befektetők részéről, mivel fokozatosan megszüntetve Magyarország IMF-től való függőségét, beolvasztotta a magánnyugdíjpénztári vagyont és ipari adókat vetett ki a GDP-arányos költségvetési hiány három százalék alá való csökkentése érdekében (2013-ban 2,2 volt!).
José Manuel Barosso, az Európai Bizottság elnöke telefonon gratulált Orbán Viktornak a győzelemhez és reményét fejezte ki Magyarország uniós elkötelezettségét illetően. Gratulációját fejezte ki Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, valamint Joseph Daul, az Európai Néppárt (EPP) parlamenti frakcióvezetője is. Daul üdvözölte a kormányfő bátor lépéseit, amelyet szerinte a gazdaság helyreállítása érdekében tett. Hannes Swoboda, szocialista osztrák politikus ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy Magyarországon olyan törvények kerültek elfogadásra, amelyek túllépnek az európai demokrácia keretein. Az európai baloldali politika összességében azonban inkább a Jobbik előretörésétől tart.
„Orbán az őt ért kritikákat a hazafiasság számlájára tudta írni. Mi a tanulság ebből a győzelemből? Ha a miniszterelnök kormányzását ért kritikák kereszttüze arra irányult, hogy Magyarországot visszaterelje az európai áramlatba, akkor el kell ismerni, hogy az EU ezen a téren elbukott. Azonban függetlenül attól, hogy a kritika sikeres kísérlet volt-e vagy sem, az EU-nak ragaszkodnia kell az európai értékekhez. A remény megmarad, hogy Magyarország gazdasága talpra tud állni, mert az ország jobbra tolódása részben a jelenleg fennálló krízis jeleként értelmezhető” – a dw.de online portál szerint.
Orosz Judit