Friss hírek

Lesz-e gáz, ha felbőszülnek az oroszok?

A „hidegháború emlékét felidéző” ukrajnai válságra hivatkozva nyílt levélben sürgették az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) európai exportjának engedélyezését az amerikai kongresszus vezetőitől a V4-országok washingtoni nagykövetei – tudósított az MTI Washingtonból.

    A John Boehnernek, a képviselőház republikánus elnökének és Harry Reidnek, a szenátusi demokrata többség vezetőjének pénteken elküldött, közösen aláírt két levélben Szapáry György magyar, Ryszard Schnepf lengyel, Petr Gandalovic szlovák és Peter Kmec szlovák nagykövet hangsúlyozta az Egyesült Államok közép- és kelet-európai szerepvállalásának fontosságát, különösen az energiabiztonság és a megbízható földgáz-ellátás területén.

    A V4-nagykövetek rámutattak: azért fordulnak segítségért, mert az általuk képviselt régióban a gázpiaci verseny és az energiabiztonság „létfontosságú aspektusa a nemzetbiztonságnak”, valamint a térség „geostratégiai stabilitásának és függetlenségének”. Ennek kialakulása egyben az Egyesült Államok kulcsfontosságú érdeke is.

    A nagykövetek hangsúlyozták, üdvözlendő lenne, ha az amerikai gáz megjelenne Közép- és Kelet-Európában, a kongresszus fellépése az LNG-exportnak az Amerika szövetségesei számára való előmozdításáért pedig a régió számára kritikusan fontos időszakban történne.

    „Az energiabiztonság nemcsak a mindennapokat meghatározó kérdés régiónk több millió polgára számára, hanem az egyik legfontosabb biztonsági kihívás is, amellyel Amerika szövetségeseinek ma szembe kell nézniük Közép- és Kelet-Európában. Ráadásul az Egyesült Államok LNG-exportja nemcsak a visegrádi országok estében, hanem a szélesebb térségben is kezelné az energiabiztonsági kihívást” – hangzott a kongresszus vezetőihez megfogalmazott üzenet.

    A négy misszióvezető kitért arra, hogy az Egyesült Államokban palagáz-forradalom ment végbe és, hogy az amerikai cégek szeretnének földgázt exportálni, egyebek között Európába. Ennek jóváhagyása azonban bürokratikus akadályokba ütközik az olyan országok esetében – beleértve a visegrádiakat is – amelyek nem kötöttek szabadkereskedelmi megállapodást Amerikával.

    A nagykövetek emlékeztettek arra, hogy a diverzifikálásra irányuló jelentős erőfeszítések ellenére a régió földgázellátása 70-100 százalék arányban továbbra egyetlen szállítótól függ. A 2006-os és a 2009-es gázválság rávilágított arra, hogy a térség sebezhetőbb, mint a legtöbb európai ország.

    A diplomaták felhívták a kongresszus vezetőinek figyelmét arra, hogy a Közép- és Kelet-Európában a közelmúltban végrehajtott infrastrukturális beruházások lehetővé tették a gázáramlás irányának megfordítását a csővezetékekben. Ez lehetővé tette, hogy Ukrajna Lengyelországból és Magyarországról olcsóbban szerezze be a gázt annál, mint amennyit (Oroszországnak) fizetnie kellett volna. Ilyen módon az ukránok csak 2013-ban 2 milliárd köbméter földgázt vásároltak. A fordított áramoltatás kapacitásai szlovák-ukrán irányban is tovább növelhetők.

    A nagykövetek közös üzenete nem hagyta említés nélkül, hogy Oroszország, miután két hónapig csökkentett áron szállított gázt Ukrajnába, március 4-én egyoldalúan ismét megemelte az árat. 

    A diplomaták emlékeztettek arra: a V4-csoport miniszterelnökei március 4-én megerősítették, hogy erősen érdekeltek Ukrajna szuverenitásnak, függetlenségének és területi épségének fenntartásában, és arra hívták fel Oroszországot, hogy tartsa tiszteletben nemzetközi és jogi kötelezettségeit, beleértve a budapesti memorandumot. Az EU állam- és kormányfői március 6-án megerősítették, hogy az unió készen áll segíteni Ukrajnát energiaellátásának biztosításában.

Pogár Demeter

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »