A Bizottság illetékes szóvivője cáfolta azokat a sajtójelentéseket, melyek szerint a testület bármilyen módon állást foglalt volna arról, hogy a magyar kormánynak tendert kellett volna-e kiírnia vagy sem a két új paksi reaktor megépítésére. Budapest ugyanakkor az Euratom szerződés rendelkezéseinek megfelelően előzetes tájékoztatást adott a magyar-orosz megállapodás szövegtervezetéről.
Nem derült ki egyértelműen az energiapolitikai biztos szavaiból szerdán, hogy az Európai Bizottság valóban előzetesen jóváhagyta-e a paksi atomerőmű két új blokkjának építéséről Moszkvában a magyar kormányfő és az orosz elnök által aláírt kormányközi megállapodást, miként azt még kedden kormányzati források állították.
Günther Oettinger szóvivője csupán annyit mondott a Népszabadság tudósítójának a szerda déli sajtótájékoztatón feltett kérdésére, hogy „egyes sajtójelentésekkel ellentétben az Európai Bizottság semmilyen formában nem foglalt állást arról, hogy Magyarországnak meg kell-e pályáztatnia a beruházást vagy sem.
Ismeretes, hogy a magyar kormány tender kiírása nélkül döntött az orosz állami nukleáris energiaipari vállalat, a Rosszatom mellett a 10-12 milliárd euró összegűre becsült megaberuházás végrehajtójaként. A döntésben kormányzati tényezők szerint meghatározónak bizonyult az orosz fél által felkínált hitelkonstrukció, amelyet csak 30 év alatt kell majd Magyarországnak visszafizetnie.
Nevük elhallgatását kérő források szerint alapvetően a pénzügyi konstrukciótól függ, hogy az uniós közbeszerzési szabályok értelmében tendert kell-e kiírnia egy európai kormánynak a hasonló volumenű beruházásokra vagy sem.
A Bizottság szóvivője szerdán azt mondta, hogy a Bizottság szakértői az uniós szabályok szempontjából szemügyre veszik majd a megállapodás szövegét, addig azonban nem áll módjában többet mondani.
Sabine Berger egy másik kérdésre válaszolva közölte, hogy a magyar kormány az Euratom szerződés vonatkozó, 103-as cikke alapján előzetesen hivatalosan tájékoztatta a Bizottságot a magyar-orosz megállapodás szövegtervezetéről. „A Bizottság kizárólag az Euratom szerződésből következő kötelezettségek kontextusában ismertette álláspontját” – tette hozzá a szóvivő, aki tehát nem adott egyértelmű választ arra, hogy a testület a maga részéről zöld jelzést adott-e a megállapodás aláírásának.
Kitekintő / Bruxinfo.eu