Egy uborkaszezonnak semmiféleképpen sem nevezhető nyár után forró az ősz az olasz belpolitikai életben: pörögnek a Silvio Berlusconi elleni bírósági eljárások, tetőfokon a belső pártkonfliktusok. A következő hetekben eldőlhet Silvio Berlusconi, az olasz jobboldal és ezáltal az Enrico Letta vezette nagykoalíciós kormány sorsa is.
Az október 2-i bizalmi szavazáson az Enrico Letta vezette kormány csatát nyert, Silvio Berlusconi ugyanakkor csatát vesztett, de nem a kormánnyal, vagy a baloldali Demokrata Párttal szemben, hanem saját pártján belül. Az elmúlt húsz évben egyszer sem fordult elő, hogy pártja „fellázadt” volna ellene. A Szabadság Népe frakcióinak egy része jelentős nyomást gyakorolva rákényszerítette Berlusconit, hogy támogassa a kormányt, aki a nyilvános pártszakadás elkerülése érdekében bizalmat szavazott a Letta-kabinetnek.
Bár az október eleji szavazás óta Berlusconi folyamatosan kiállt a kormány mellett, korántsem biztos, hogy Enrico Letta valóban kitöltheti 2015-ig mandátumát. A kabinet jelenét és jövőjét nem csupán a koalíció két tagja közti tagadhatatlan és sok esetben kibékíthetetlen politikai ellentétek nehezítik, hanem az egyes pártokon belüli belső konfliktusok is. Ezen belső konfliktusok alakulását és kimenetelét alapjaiban határozza meg Silvio Berlusconi sorsa, az olasz politikai életből való „száműzésének” lehetősége és annak módja.
Bírósági hadjárat – októberi felvonás
Berlusconi október 15-ével kérelmet nyújtott be a Milánói Másodfokú Bírósághoz, hogy a Mediaset-ügyben kapott egy év börtönbüntetést közmunkával tölthesse le. A kérelemről a bíróság várhatóan 2014 elején dönt.
Négy nappal később, október 19-én ítélet született a Mediaset-ügy mellékbüntetésére vonatkozóan: Silvio Berlusconit két évre eltiltották a közügyek gyakorlásától. Ügyvédei rögtön az ítélethirdetést követően bejelentették, hogy a semmítőszéknél fellebbezik meg az eljárást, így a jogerős ítéletre további heteket kell várni.
Október 23-án újabb elemmel bővült a Berlusconi elleni hadjárat: a nápolyi bíróság úgy rendelkezett, hogy eljárást indít a volt miniszterelnök ellen Sergio De Gregorio szenátor megvesztegetésével kapcsolatban. Az eljárás 2014. február 11-én kezdődik Nápolyban.
Belső pártharcok – tetőfokon a feszültség
A De Gregorio-eljárásról szóló döntést követően október 25-én Silvio Berlusconi összehívta a Szabadság Népe vezetőségi ülését, amelyen a 24 tagból csupán 18 vett részt. Többek között Angelino Alfano a Szabadság Népe párt vezetője sem jelent meg a megbeszélésen.
A vezetőségi ülésen döntöttek a Szabadság Népe tevékenységének felfüggesztéséről, s a párt országos tanácsának decemberi összehívásáról. A közel 800 résztvevős tanács feladata lesz, hogy határozzon a Szabadság Népe párt megszűnéséről, az új Hajrá Olaszország (Forza Italia) felállításáról, illetve tisztségviselőinek megválasztásáról.
A Szabadság Népén belüli konfliktus a kormányválság kirobbantását követően vált tarthatatlanná. A párt egy részét alkotó galambok, Angelino Alfano vezetésével a kormány támogatása mellett tették le a voksukat, míg a párt másik része, a keselyűk a kabinet megbuktatását – és előrehozott választások kiírását – támogatták. A bizalmi szavazást követően azonnal felmerült a szakadás lehetősége, akár új parlamenti frakció, akár új párt alapításával. Erre azonban máig nem került sor, s bár Alfano nem vett részt a pénteki vezetőségi ülésen, hétfőn egyértelműen kijelentette, hogy a jobbközép erők vezetője Silvio Berlusconi.
Véghajrá – utolsó napok a parlamentben?
További nehéz hetek várnak Silvio Berlusconira, akinek nem csupán pártjának szétszakadását kell megakadályoznia, hanem saját jövőjéért is küzdenie kell.
A mai napon határoz a szenátus házszabályért felelős bizottsága arról, hogy szenátori tisztségéről a plenáris ülésen titkos, vagy nyílt szavazással voksoljanak. A házszabály szerint szenátori tisztségről való döntés esetén titkos szavazást kell elrendelni, továbbá a korábbi, hasonló esetekben is mindig így jártak el. A nyílt szavazást, amely mind a Demokrata párt, mind Silvio Berlusconi számára veszélyes lehet, a Beppe Grillo vezette Öt Csillag Mozgalom kezdeményezte. A szavazás módjáról való határozatot követően a Frakcióvezetők Konferenciája fog dönteni a voksolás dátumáról, amely várhatóan november közepén lesz. Amennyiben a plenáris ülésen Berlusconi alulmarad, azonnali hatállyal elveszti szenátori tisztségét.
Van esély békés év végi ünnepekre a viharos esztendő után?
2013 mozgalmas évként írja majd be magát Olaszország politikatörténetébe. A belpolitikai patthelyzetek, konfliktusok az olaszok egész évét meghatározták. Farsangkor a fánk mellett a választási kampány, húsvétkor a kalács mellett a kormányalakítási nehézségek és a köztársasági elnökválasztás, augusztus 15-én a görögdinnyénél a Mediaset-ítélet és Berlusconi sorsa volt terítéken.
Lehet-e legalább a december 8-i Szeplőtelen fogantatás ünnepe békés? December 8-a egyetlen döntése arról fog-e szólni, hogy kandírozott gyümölcsös kalács (panettone), vagy arany kenyér (pandoro) kerüljön az ünnepi asztalra? Aligha.
Pár hete a Demokrata párt végre nyilvánosságra hozta tavasz óta tervezett pártelnökválasztó kongresszusának dátumát. December 8-án eldől, hogy a megújulás mely irányába indulhat el az olasz balközép. Ez a vasárnap azonban nem csupán a Demokrata Pártnak fontos dátum, hanem Silvio Berlusconinak és az olasz jobboldalnak is. A múlt heti döntés értelmében ugyanis a Szabadság Népe is december 8-án tartja sorsdöntő országos tanácsát.
Mandák Fanni