Egy nappal Merkel és Steinbrück televíziós vitája után a kispártok is médiafelületet kaptak. Hétfő este Gregor Gysi (Baloldal), Rainer Brüderle (FDP) és Jürgen Trittin (Zöldek) csaptak össze az ARD TV-Dreikampf adásában. Végeredményét tekintve a hétfő esti vitaműsor sokkal több izgalmat tartogatott, mint a Merke–Steinbrück párbaj.
Kényelmes berlini stúdió helyett egy kivilágított mélygarázs, négy moderátor helyett csak kettő, és két pártprogram meghallgatása helyett három öreg róka izgalmas vitája- ez a hétfő este mérlege. Egyes sajtóorgánumok már kész megoldással álltak elő arra vonatkozólag, miért ment a triónak, ami a duónak nem. Mert rajtuk nem volt akkora nyomás- érkezik az egyszerű válasz. Elég az FDP élet-halál küzdelmére gondolnunk az 5 százalék körül, hogy rájöjjünk, ez a megállapítás nem állja meg a helyét.
A három kispárti kancellárjelölt közti egyik legnagyobb politikai szakadékot a minimálbér kérdése jelentette. A Zöldek jelöltje egyértelműen állást foglalt a minimálbér bevezetése mellett. Jürgen Trittin – aki választási győzelem esetén a pénzügyi tárcára pályázna – szerint botrányos, hogy olyan országokban, mint az Egyesült Királyság, vagy Hollandia van törvényileg megszabott minimálbér, addig Németországban nincs. Trittin szerint egy 8,50 eurós minimálbér már csak gazdaságilag is jót tenne az országnak, hiszen így nagyjából 4 milliárd euróval több pénz került a háztartásokhoz, amiből azok beruházhatnak.
A keletnémet gyökerekkel rendelkező Baloldal jelöltje szerint a minimálbér mellett egységes állami nyugdíjrendszer szeretne létrehozni, a nyugdíjkorhatárt pedig ismét 65 évre szeretné levinni. „Ez tervgazdaságilag tökéletes, de valójában teljesen őrültség”- reagált Gregor Gysi elképzelésére az FDP nagyágyúja, Rainer Brüderle. Az FDP-jelölt úgy véli, hiba lenne egy államilag meghatározott minimálbért bevezetni, mivel az egyrészt nincs tekintettel a különböző régiókban adott megélhetési különbségekre (vö. kelet-nyugat), másrészt a minimálbér bizonyosan veszteséget jelentene a vállalatoknak. „Az élet lehet hogy olcsóbb lenne, de attól még nem lesz munkájuk az embereknek”- vélte Brüderle.
A hétfő esti vita után egy dolgot szinte rögtön kizárhatunk: nem lesz három párti összefogás a választások után. A Zöldek nem állnak össze Merkelékkel (nincs Jamaika-koalíció), a liberálisok pedig nem kérnek az SPD-ből és a Zöldekből (nincs jelzőlámpa-koalíció). Jürgen Trittin azt is világosan leszögezte, hogy képtelenség lenne összeállni a Baloldallal, Gysi pedig hat pontban össze is szedte azokat a fajsúlyos elemeket, ami miatt a piros-piros-zöld szövetség nem jöhet létre. Az ilyen fogadkozásokat a szükséghelyzet azonban könnyen felülírhatja, ezért talán érdemesebb megvárnunk szeptember 22-ét.
Molnár Tamás Levente